Владата во Приштина попушти: Одлуката за регистарските таблички се одложува до 1 септември

1755

Владата во Приштина го одложи спроведувањето на мерките за еден месец, објави Коха.

Како што се наведува, одлуката е донесена по средбата на шефовите на косовските држави со американскиот амбасадор Џефри Ховени. САД побараа спроведувањето на одлуката да се одложи за 30 дена.

„Владата на Република Косово најостро го осудува денешното блокирање на патиштата на северот на Косово и пукањето во вооружени лица таму. Станува збор за тенденција за дестабилизација на Косово и загрозување на мирот и безбедноста на граѓаните и нашата држава. Попладнево и вечерта имаше бројни агресивни дејствија поттикнати и подготвени од официјален Белград. Премиерот Курти заедно со претседателот Османи и вицепремиерите Бислими и Гервал се сретнаа со американски и европски меѓународни партнери. Во оваа прилика, Владата на Косово се обврзува дека од понеделник, 1 август 2022 година, ќе го одложи спроведувањето на две одлуки од 29 јуни 2022 година, за 1 септември 2022 година, кога ќе се отстранат сите барикади и ќе се воспостави целосна слобода на движење по сите патишта на северот на Косово. Им благодариме на меѓународните партнери, особено на американскиот амбасадор Џефри Ховени за нивната посветеност и придонес“, се вели во соопштението на Владата, пренесува Коха.

Барикади во северно Косово