Британската полиција уапси две лица, осомничени дека се кинески шпиони

59
Британското обвинителство соопшти дека се уапсени двајца мажи осомничени дека се кинески шпиони.
Најавено е дека триесет и две годишнито Кристофер Бери и три години помладиот Кристофер Кеш ќе се појава на суд во петок.
Полицијата тврди дека Бери и Кеш од крајот на 2021 година до февруари 2023 година собирале, снимале и проследувале информации поврзани со државната безбедност.
Се наведува дека Бери е научен работик од Оксфордшир, а дека Кеш е аналитичар во Британскиот парламент, пренесува Ројтерс.