Околу 800 луѓе ќе останат без работа: Познатиот синџир за козметика затвора 75 продавници во ОК

65
Принтскрин/Јутјуб

Body Shop денеска објави дека ќе затвори 75 продавници низ Велика Британија и ќе отпушти стотици вработени.

Оваа компанија планира да затвори 489 работни места во следните шест недели, објави Гардијан.

Тоа значи дека низ целата земја, од Свонси до Глазгов, речиси 800 луѓе ќе останат без работа, кога ќе се земат предвид и 300-те отпуштања во седиштето.

Сепак, Body Shop сè уште ќе задржи 116 продавници во Велика Британија, соопшти административната компанија FRP.

Администраторите најавија затворање на седум продавници на брендот Body Shop во Обединетото Кралство минатата недела, но денеска им кажаа на вработените дека уште 75 продавници ќе се затворат во следните четири до шест недели.

За тоа време, Body Shop во Данска прогласи банкрот, како и филијалата во Белгија, со 16 продавници и 50 вработени, а ирската единица се очекува да оди во ликвидација следната недела.

Пред затворањето, компанијата имаше околу 1.000 сопствени продавници ширум светот и уште 1.600 франшизирани филијали.