EPA-EFE/JUAN IGNACIO RONCORONI

Аргентиневот Хуан Мартин дел Потро, поранешниот светски теники рекет број три, се пензионираше на почетокот на годината поради повреди. Околу седум месеци по последниот натпревар, Аргентинецот призна дека опоравувањето е комплицирано и дека се уште се справува со физички проблеми.

-Неодамна отидов во Швајцарија на преглед на лекар и почнав нов третман. Неколку играчи ми го препорачаа, ми рекоа дека добиле резултати. Замислете ја фрустрацијата што ја чувствував после секој третман што го пробав или после секоја неуспешна операција. Тоа е она што јас го живеат во последните три и пол години. Денес можам повторно да одам, но не можам да трчам на трака за трчање, не можам да се качувам по скали без болка. Не можам да возам долго. Ова е реалноста што ја живеам. Тешко е, но се трудам да се адаптирам, да живеам што поубаво и покрај сите проблеми“, изјави Хуан Мартин дел Потро за „Tennis Head“.

Дел Потро исто така сакаше да нагласи дека повредите имаа одлучувачко, негативно влијание врз неговата кариера. Исто така, Аргентинецот призна дека минува низ големи тешкотии во „животот после тенис“.

-Не можам да го прифатам животот без тенис. Немав постепена транзиција, не бев подготвен. Немам поим како другите спортисти успеваат да поминат низ тоа толку мирно. Бев трет на светот, потоа ги повредив колената и сега сум тука, немам ништо. Продолжив да се обидувам да се опоравам, но по Буенос Аирес (неговиот последен турнир) реков дека ми е доста, изјави Аргентинецот.

Инаку, Дел Потро од тенисот заработил 26 милиони долари, но не се пензионирал со сигурна иднина, главно поради некои лоши финансиски одлуки што ги донел неговиот татко, кој управувал со неговите пари.