Баслер јавно и кажа на ѕвездата дека мора да си замине

401
epa10658024 Bayern Munich's players celebrate with the league title trophy after winning the German Bundesliga soccer match between 1.FC Cologne and FC Bayern Munich, in Cologne, Germany, 27 May 2023. Bayern Munich won the title due to a better goal difference. EPA-EFE/ANNA SZILAGYI CONDITIONS - ATTENTION: The DFL regulations prohibit any use of photographs as image sequences and/or quasi-video.

Легендарниот поранешен играч на Баерн (М), Марио Баслер, ја коментираше кризата во редовите на Баварците и јасно му порача на еден од играчите да го напушти тимот.

Поранешниот фудбалер во својот подкаст „Баслер балер“ жестоко го критикуваше својот поранешен клуб и зборуваше за „заспаниот фудбалер“.

-Кога ќе го погледнам нерешениот резултат 1:1 на семафорот и ќе го видам како ноншалантно се однесува на средината на теренот, тогаш морам да кажам дека како гледач јас дома полудувам“, изјави Баслер, за кого еден од најдобрите играчи на Баерн (М) со години стана главна причина за проблемот.

„Очекувам повеќе, но секако тоа е типичен Џошуа Кимич. Секогаш ме вознемируваа кога го напаѓам Кимих, но тој викендов повторно покажа дека не е Кимих каков што беше пред четири или пет години“.

„Најдобро ќе биде да си замине, треба брзо да се продаде, на лето, да се заработи некое евро, инаку ќе треба да му платите пари за да замине во одреден момент“, заклучил 55-годишниот Баслер.