Асенсио во потрага по нов клуб

120
epa10099540 Real Madrid forward Marco Asensio celebrates after scoring during the second half of the pre-season game between Juventus F.C. and Real Madrid at the Rose Bowl in Pasadena, California, USA, 30 July 2022. EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

Крилниот напаѓач на актуелниот европски клупски шампион, тимот на Реал (М), Марко Асенсио, потврди дека на крајот од актуелната сезона ќе си замине од „Сантијаго Бернабеу“ и тоа како слободен фудбалер. Челнците на „кралскиот клуб“ не сакаат да ја продолжат соработката со репрезентативецот на Шпанија за кого најголем интерес покажува вечниот ривал, каталонскиот гигант Барселона. И самиот Асенсио потврди дека веќе бил контактиран од челниците на Барса.