Земјотрес од 7,4 степени го погоди Тајван – има загинати и повредени/ВИДЕО

438
screenshot X

Тајван рано утринава го погоди земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтер, најсилниот во последните 25 години. Според досегашните информации, најмалку четири лица загинале, а повеќе од 50 се повредени.

Епицентарот на земјотресот бил на 18 километри јужно од градот Хуалиен.

Земјотресот предизвика свлечишта, 26 згради се урнаа, патишта се оштетени, а некои делови останаа без струја.

На социјалните мрежи се појавија видеа од земјотресот.

На друго објавено видео се гледа човек кој во моментот на земјотресот бил во базенот.

Повеќе од 80.000 домаќинства се без струја, а спасувачките операции се уште се во тек.

Последователни потреси – од кои еден со јачина од 6,5 степени – беа почувствувани и во Тајпеј, каде метрото накратко престана да работи, но сообраќајот подоцна беше обновен. Според Ројтерс, земјотресот бил почувствуван се до Шангај.

Јапонската метеоролошка служба првично соопшти дека земјотресот бил со јачина од 7,7 степени. Издадено е предупредување за цунами. Се очекуваше бранови до три метри да стигнат до делови од југозападниот брег на Јапонија, но само помали бранови стигнаа до некои острови.