Еурофарм Пелистер има нов голман

Екипата на Еурофарм Пелистер 2 доби ново име во тимот потпишувајќи договор со Василије Печурица од Црна Гора. Се работи за 18-годишен голман и...

Македонија ги чека противниците од вториот шешир

Македонската репрезентација се пласира на осмото Светско првенство во својата историја. Ждрепката за групната фаза е закажана за втори јули, а нашиот национален тим...

Четири нови засилувања во Веспрем

Унгарскиот ракометен гигант Веспрем не успеа да дојде до медал на завршниот турнир во Лигата на шампионите, но во таборот на Момир Илиќ доаѓаат...

РК Вардар: Понудивме банкарска гарнација, но ЕХФ не прифати и не...

Македонскиот ракометен шампион Вардар, кој и официјално беше исклучен од Лигата на шампионите преку соопштение ја објасни новонастанатата ситуација и причините поради кои е...

Данецот Ларс Валтер нов тренер на Е. Пелистер

Искусниот дански ракометен стратег Ларс Валтер, ќе седи на клупата на битолскиот Еурофарм Пелистер.  Валтер (56) по повод назначувањето за нов тренер, испрати порака...

ЕХФ го исфрли Вардар од Лигата на шампионите

Се исполнија најавите од пред неколку дена, дека македонскиот ракометен шампион Вардар ќе остане без место во Лигата на шампионите, поради неисполнети финансиски обврски....

Стејнс и Сипжак не мрдаат од ПСЖ

Двајцата најдобри играчи на Пари Сен Жермен на крајот од сезоната, Лук Стајнс и Камил Сипжак потпишаа нови договори со францускиот клуб. Холанѓанецот се...

ЕХФ нема да му дозволи на Вардар да настапи во ЛШ

За македонскиот ракометен шампион Вардар, пристигнаа лоши вести од Келн. Како што неофицијално дознава реномираниот портал за ракомет „Balkan-Handball“, Европската ракометна федерација (ЕХФ) донела...

Барселона го доби пенал – рулетот против Киелце и ја одбрани...

Каталонскиот ракометен гигант Барселона, испиша историја и по 11-ти пат стана шампион на Европа. Втората последователна титула во Лигата на шампионите ја освои со...

Никола Митревски уште две години ќе го носи дресот на Порто

Македонскиот репрезентативен голман Никола Митревски, нема да ја менува средина ова лето, откако се реши да ја прифати понудата на португалскиот шампион Порто. Митревски,...

Барса против Кјелце за рекордна 11.титула во ракометната Лига на шампионите

Десеткратниот европски шампион Барселона и полскиот првак Кјелце ќе играат во утрешното финале на ракометниот Ф4 турнир во Келн за титулата во Лигата на...

Одбив да играм за Унгрија и Хрватска

Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров, со последните два натпревари во дресот на Нант ја заврши кариерата. Еден од најдобрите играчи на сите времиња му...

Сите знаеја дека сакам да останам во Вардар, но прво требаше...

Третиот човек кој ја премина магичната граница од 1.000 голови во ракометната  Лигата на шампионите е крилото на македонскиот шампион Вардар, Тимур Дибиров, кој...

Манасков потпиша за РК Бутел Скопје

По две сезони минати во ГРК Охрид, Мартин Манасков ја промени средината и потпиша за Бутел Скопје.  Манасков (28) стави потпис на договор со...

Во Вардар го поминав најубавиот период од мојата кариера

Поранешната голманка на ЖРК Вардар, Французинката Амандин Лејно, замина во ракометна пензија. Како ракометарка на унгарскиот Ѓер. Таа реши да се повлече на 36...

Дисингер и Карачиќ станаа македонски баџанаци/ФОТО

Поранешниот ракометар на Вардар, Германецот Кристијан Дисингер, стави веренички прстен на раката на својата девојка, струмичанката Марија Андоновска на денот на нејзиниот роденден. Тој...

Врањеш седна на клупата на Ним

Шведскиот ракометен стручњак Љубомир Врањеш има нова работа. Тој во следните четири години од клупата ќе го води францускиот Ним. Ним има лоша сезона зад...

Кирил Лазаров: Не сакав да ја предадам Македонија

Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров неодамна се пензионираше, а тоа одекна силно во Европа, особено во земјите каде што активно придонесуваше, Шпанија, Франција, Унгарија,...

ТИ БЛАГОДАРИМЕ ЗА СÈ: Лазаров и официјално заминува во пензија!

Најдобриот ракометар во историјата на овој спорт и долгогодишен капитен на македонската репрезентација, Кирил Лазаров, по повеќе од две децении, бројни награди и трофеи,...

Бабиќ го батали РК Пелистер за женски клуб

Хрватскиот ракометен стручњак Жељко Бабиќ го напушти македонскиот вицешампион Пелистер по не толку успешната сезона во домашното првенство и на европската сцена. Но, нему...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети