Физички напади во Скопје, одземени пари и предмети

Две лица вчера физички го нападнале и му одзеле пари на 22-годишниот П.Т. од Скопје. Како што се наведува денеска во МВР-билтенот, П.Т. го пријавил...

Епидемијат не стивнува: Од мали ситаници досега заболени 259 лица, починаа...

Епидемијата со мали сипаници во Македонија не стивнува, напротив бројката во континуитет расте. Така на територијата на целата држава од почетокот на епидемијата на...

Ахмети: Референдум за името може да го комплицира процесот

Договор за името треба да се постигне што е можно побргу и тој да биде ратификуван во Парламентот. Евентуалниот референдум може да го комплицира...

Силјановска до Пендаровски: Што не го продадовте мерцедесот на Грујо? Најбитно...

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Ова се само дел од твитовите на Силјановска-Давкова: https://twitter.com/gogamkd/status/1107605876347674624 https://twitter.com/gogamkd/status/1107657674643173383 https://twitter.com/gogamkd/status/1107617988159696896 https://twitter.com/gogamkd/status/1107627903834050560

Кабинет на Иванов: Претседателот никогаш не поддржувал инциденти и говор на...

Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов вечерва соопштија дека жалат за инцидентот во Крушево, но дека тој не бил предизвикан од пораките во говорот...

ЈП „Водовод“ Куманово ќе ги менува старите водомери

Министерството за транспорт и врски ќе распише тендер за спроведување проект за замена и инсталација на водомери и нивна интеграција во систем за далечинско...

Дончев: Немаше блокада за купување на Диамед

Директорот на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев, негираше дека правеле пречки во случајот со шведската фирма „Диаверум“, кога оттаму дошле на средба во...

Младите Македонци да не се прават Енглези

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, ги повика младите да не го бојкотираат референдумот за името кој треба да се случи оваа есен. Во спротивно,...

САМО 15 КАНДИДАТКИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЧКИ Политичари сакаат жени, ама не политичарки

Општина Старо Нагоричане има најголеми шанси да добие жена градоначалник. Кандидати на двете најголеми партии се дами, Жаклина Јовановска од СДСМ и Елена Јакимовиќ...

Средба Заев-Џонсон: Северна Македонија е земја каде се почитуваат вредностите на...

Обединетото Кралство целосно ја поддржува Република Северна Македонија, а земјата со спроведувањето на реформите во согласност со вредностите на НАТО и ЕУ, целосно го...

Милчин: Признавам, не верувам веќе во Заев, се излажав

Владимир Милчин на неговиот Фејсбук профил напиша дека се излажал и дека веќе не верува во премиерот Зоран Заев. – Признавам дека верував во Заев....

Грчки медиуми: Заев стави вето за промена на Уставот и за...

Во коментарите на вчерашното интервју на македонскиот премиер Зоран Заев за „Еуроњуз“ грчките медиуми ја користат изјавата на Ангела Меркел од заедничката прес конференција во...

Прифатен еден приговор, ќе се прегласува на избирачко место во Чаир

Управниот суд прифатил една од 16-те тужби поднесени од партиите, за повторување на гласањето на избирачко место 2901 во општина Чаир, со образложение дека...

ОБСЕ/ОДИХР и ПССЕ: Референдумот генерално мирен и добро организиран

Денот на референдумот генерално беше мирен и добро организиран. Постапките беа професионални, транспарентни и непристрасни, а кампањата мирна и активна. Ова се прелиминарните оценки на...

Се чистат пропусти, регулациони корита и канали во Крива Паланка

Општина Крива Паланка спроведува акција за чистење плочести и пропусти на цевки, отворени канали, канавки и уредени регулациски корита на десетина локации во градскиот...

ОК на ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци се оградува од изјавата на Јанчев за...

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци се оградува од изјавите на градоначалникот Митко Јанчев и најостро ги осудува неговите активности во делот на обезбедување на...

Македонците на мобилен најчесто на Вибер и Фејсбук месинџер

Бројот на корисниците на мобилна телефонија во Македонија годинава за разлика од лани бележи мал пораст и изнесува 95,2 процента. Корисниците на паметни телефони...

Димитров: Ако референдумот биде успешен ниту една политичка партија нема да...

Доколку референдумот за договорот за името биде успешен ниту една политичка партија нема да може да им каже „не“ на граѓаните, порача вечерва шефот...

Заев: Поддршката за Темелковски ќе биде уште поголема, промените се здрава...

„Среќен сум за поддршката што граѓаните на Кисела Вода ја дадоа на СДСМ во првиот круг, промените се здрава работа и затоа убеден сум...

Сексуално образование во македонските училишта

На вчерашната седница, Владата ја прифатила Информацијата на Министерството за образование и наука за воведување пилот програма за сеопфатно сексуално образование во 9-тиот степен на основното...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО