Пендаровски: Ако нема политичка волја за законот за ЈО и Свети...

  Пред пратениците требаше да се најде уште пред десетина дена, но донесувањето на Законот за јавно обвинителство уште се пролонгира. Во исто време, ни...

Засега нема влошување на состојбата од британскиот сој, мерките мора да...

Засега не треба да се размислува за други мерки и рестрикции за спречување на ширењето на британскиот сој на Ковид-19 вирусот, изјави министерот за...

Земјоделци од делчевски Пијанец вложуваат во системот „капка по капка“

Сè поголем број земјоделци од Пијанечкиот регион се заинтересирани за инвестирање во системите за наводнување „капка по капка“. Ова го потврдуваат делчевските трговци и...

Регистрирани нови 347 случаи на Ковид-19, 378 оздравени, 11 починати лица

Во последните 24 часа се направени 2013 тестирања, а регистрирани се 347 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 179 -Куманово 24 -Тетово 14 -Прилеп 5 -Гостивар 8 -Штип 13 -Битола 1 -Велес...

Дозволи за движење во полициски час од денеска преку порталот uslugi.gov.mk

Министерството за информатичко општество и администрација од денеска пушти во употреба нова електронска услуга за секој граѓанин да се пријави за потребна дозвола за...

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да...

Претседателот на државата Стево Пендаровски по денешнатра средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека мандатот му го доверил на Зоран Заев, бидејќи...

Мицкоски од Велес: Која тајна служба го следела Стево Пендаровски и...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со членовите и симпатизерите на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Велес, се наведува во соопштението од...

Нема одлука од скопска Апелација за жалбата на Камчев

Апелацискиот суд Скопје денеска одржа седница во врска со жалбата на одбраната на бизнисменот Јордан Камчев да му биде укинат куќниот притвор во случајот...

Шекеринска: Утре во Влада ќе дискутираме за вакцините преку КОВАКС механизмот

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска очекува утре на седница на Влада да се дискутира за дел од прашањата поврзани за добивање, пристигнување и исполнување...

Се одржа манифестацијата „Заедно за граѓаните“ во Куманово

По повод Денот на независноста, денеска традиционално во Куманово по петти пат се одржа манифестацијата „Заедно за граѓаните“ која ја организираат Општина Куманово, СВР...

ДИЦ: Во целост ќе бидат исполнети обврските од договорот за државната...

Државниот испитен центар (ДИЦ) информира дека обврските произлезени од договорот помеѓу Владата и Сојузот на средношколци за спроведувањето на државната матура ќе бидат исполнети...

Успешна акција за крводарување во велешката касарна, собрани 24 крвни единици

Во организација на Општинската организација на Црвен крст и Институтот за трансфузиона медицина од Скопје и Организациската единица во Велес, денеска во касарната...

Гонзалес Лаја: Шпанија ја поддржува Северна Македонија за членство во ЕУ

Министерката за надворешни работи на Шпанија, Аранча Гонзалес Лаја ја изрази шпанската поддршка за пристапување на Северна Македонија во Европската унија, објави шпанското МНР...

Спасовски: Новогодишната ноќ безбедно и достоинствено помината, без инциденти

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски оцени дека новогодишната ноќ поминала без ниту еден безбедносен ризик и со достоинствено празнување од страна на граѓаните....

Пендаровски: ЕУ без одлагање да одреди датум за преговори

Како претседател на Северна Македонија, од Европската унија очекувам лидерство и решителност, очекувам неодложно да го одредат датумот за да ги започнеме преговорите за...

Автобус се преврте кај Ласкарци, многу повредени и загинати/Видео

Несреќата се случи попладнево околу 17 часот на автопатот Скопје-тетово, кога се преврте автобус на Дурмо Турс. https://www.youtube.com/watch?v=1nGnQJuI8yM

Шести конгрес на Сојузот на Ромите

Сојузот на Ромите од Македонија денеска го одржа шестиот конгрес на партијата на која беше претставена новата партиска програма „Визионерство“ во која се планирани...

„Марш за Рацин“ во чест на големиот поет, одбележани 78 години...

Со традиционалниот „Марш за Рацин“, на кој зедоа учество планинари од двете планинарски друштва од Кичево ПСД“ Бистра“ и ПЕД“ Ендорфини“, членови на здружението...

Скопје денеска ќе биде блокирано: Поради два најавени протеста, ќе бидат...

Од МВР за денеска најавија изменет сообраќаен режим во Скопје поради два закажани протеста. Како што информираат од ресорното Министерство, првиот настан е мото-пешачки...

Дебарската гимназија подготвена за настава со физичко присуство на учениците

Дебарското средно општинско училишта „28 ноември“ е подготвено да почне со настава со физичко присуство на учениците, изјави за МИА директорот Рамадан Имери. -Ги завршивме...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети