Барселона полесно ќе дојде до трофеј во Евролига отколку во АЦБ

Кошаркарот на Барселона, Алекс Абрињес, истакна дека потешко е да се освои шпанската АЦБ лига отколку Евролигата. Тој освен Уникаха и Барселона ги бранеше...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Излез од Криза

Колку и да се големи проблемите, неопходно е да размислуваме позитивно и да се надеваме дека ќе пронајдеме решение за излез од кризата. Главното...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Опасна закана

Живееме во време на темнина - ја бараме светлината, но таа останува скриена. Несигурноста, јанѕата и немирот длабоко го поткопуваат егзистенцијалниот темел на постоењето....

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Надминување на проблемот

Духовно воздигнат, ментално силен, телесно здрав и позитивно фокусиран кон животните предизвици е голем благослов во ова денешно време исполнето со многу непријатности, проблеми...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Симнување на маските

Живееме во време на општа несигурност и егзистенцијална неизвесност. Стравот од болест, сиромаштија и здодевност го окупираа човековиот дух наметнувајќи му стрес, немир и...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Игнорирање на негативното

Живееме во време полно со борби, неизвесности и тешкотии. Колку и да се обидуваме да го хармонизираме своето постоење секогаш ќе има лица и...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Страв

Стравот и негативното размислување се најголемите непријатели на мирот и хармонијата. Опсесивното стравување и умислување разни опасности создава голем емоционален набој, уништувајќи ги можностите...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Силен имунитет

Зрелоста на личноста, стабилниот карактер и преземањето одговорност за сопствените постапки се клучни во борбата со тешкотиите на животот. Свесноста за надвиснатата опасност, мирното...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Опасност

Оптимизмот и верувањето дека на крајот сè ќе биде добро се клучни за надминување на животните тешкотии и за излез од кризата.Опасностите го демнат...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Окупирање со негативци

Ништо не е поважно од мирот во сопствената душа и од чувството дека сме ослободени од навреденоста, емоционалниот отров и лошите мисли.Да се постигне...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: ПРОСТУВАЊЕ

Колку позитивно да мислиме и да придонесуваме за доброто, неретко принудени сме да се соочиме со лошото и да вкусиме горчлива тага. Долготрајното опстојување...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Ослободување од лошото

Античкиот филозоф Протагора има кажано: „Човекот е мерка на сите нешта“. Асоцијацијата е дека нештата најчесто се такви какви што ние ги чувствуваме, ги...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Борба

Борбеноста, решителноста и иницијативноста се клучни фактори за постигнување напредок и позитивни резултати во животот. Малодушноста, недостигот на волја и ниското ниво на самодоверба...

КОЛУМНА, СОЛЗА ГРЧЕВА: Силата кај народот

Крајно време е за “Power to the people”, или “Силата кај народот“, како што пееше Џон Ленон и пишуваше Џејмс Браун.  Денес оваа фраза...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Преживување

Да се одржи квалитетна, стабилна и хармонична љубовна врска стана исклучително тешка мисија, бидејќи разните искушенија, опаѓањето на моралните вредности, подложноста на ниските страсти...

КОЛУМНА, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: Македонски наспроти бугарашки концепт

Пред да почнете да драмите, на старт да појаснам, лажен Бугарин + удбаш = бугараш. Тоа е српски термин и совршен за употреба. Србите...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Животни лекции

Животот е едно големо училиште во кое учиме значајни животни лекции исполнети со радост, убавина и хармонија, но надополнети и со многу разочарувања, немир...

КОЛУМНА, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: Македонски наспроти четнички концепт

Нели сите имаме чувство на постојан пораз? Нели цело време зборуваме за тоа како ние Македонците сме онеправдани? Дали тоа Ве загрижува? Дали барем...

Загина Коби, а Би-би-си го погреба Леброн Џејмс (ВИДЕО)

Голем скандал се случи по падот на хеликоптерот, во кој загина легендарниот НБА кошаркар Коби Брајант и неговата тринаесетгодишна ќерка Џијана.Имено, светско познатата телевизија...

КОЛУМНА, СОЛЗА ГРЧЕВА:  Трик прашања

Голема група на клонови или поточно луѓе задоени на иста партиска града, цело време повторуваат иста мантра: сите што не биле за ЕУ, ќе...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО