Љубов на прв поглед … Да, токму така почнува приказната.

Родена на денешен ден, односно ноќта на Нова годин, 31 декември 1970 година, во Кувајт во палестинско семејство. Денеска е нејзиниот 50. роденден.

Во нејзината богата биографија стои: таткоФајсалСедики Ал Јасин бил педијатар, а мајката на Илхам Јасин – домаќинка. Уште од најраното детство, малата Ранија посетувала приватно училиште во Нов англиски Кувајт, а во 1987 година го започнала своето образование на Американскиот универзитет во Каиро, каде што студирала економија и информатика. Во 1991 година, таа дипломира и продолжи да студира магистерски студии во Швајцарија, на Факултетот за деловни студии во Женева.

Една година по Заливската војна во 1990 година, Ранија го напушти Кувајт со своето семејство, барајќи мир во Аман, Јордан.

Во 1993 година се случи љубов. Вистинска, голема. Таа се сретна со тогашниот јордански принц Абдулах на вечера организирана од неговата сестра, принцезата Ајша. Беше тоа љубов на прв поглед, и само по два месеци решија да се верат. Во јуни 1993 година, тие го изговорија судбоносно „да“ со традиционалната муслиманска церемонија. Најмногу беше импресионирана бабата на Абдулах Втори, кралицата Зеин ал-Шараф Талал, која на венчавката рече: „Вие сте дијамант што ќе стане дел од семејството Хашемити“.

„Тој имаше неодолива насмевка и енергија со која привлекуваше како магнет. Што да кажам, останатото е историја. Кога зборувам за нашата прва средба, приказната звучи како бајка, но реалноста е поинаква. Да се ​​биде кралица е всушност работа како и секоја друга”, рече Ранија во едно од ретките интервјуа во кое откри нешто за нејзиниот приватен живот и првата средба со сопругот.

Принцот Абдулах не требаше да стане крал зашто тој е еден од двајцата помлади браќа на покојниот крал Хусеин. Неговиот постар брат, принцот Хасан, со години ја држеше титулата јордански престолонаследник. Но, во 1999 година, на смртна постела, кралот неочекувано донесе одлука да го прогласи неговиот син за единствен вистински престолонаследник. Со смртта на кралот Хусеин на 7 февруари 1999 година, Абдулах беше прогласен за нов крал на Јордан, а шест недели подоцна, на неговата сопруга и официјално и беше дадена титула кралица. На 28 години стана најмладата кралица во светот.

“Да се ​​биде кралица е работа што нема никаква врска со круната, замоците и кочијата. Се обврзав на јорданскиот народ да им служам најдобро што можам и да го давам својот максимум секој ден”, рече таа неодамна.

Благодарение на својата младост, кралскиот статус, но и нејзината убавина, Ранија се здоби со популарност извонредно брзо во земјата и низ целиот свет. Својата популарност и влијание реши да ја претвори во полезна за работи што дотогаш се молчеа во арапските земји, вклучувајќи го и Јордан.

Таа основаше центар за советување за злоупотребени деца, а исто така се бори против контроверзните „убиства од чест“ извршени од мажи во арапскиот свет за казнување на сестри или ќерки кои наводно го посрамотиле семејството. Таа исто така иницираше реформа во училиштето, се бори против стереотипите за улогата на жените во арапскиот свет, како и правата на жените и нивната економска независност, и е полковник во јорданските вооружени сили веќе 16 години.

Титулата полковник ја доби нејзиниот сопруг со цел да ги запре шпекулациите на конзервативните критичари и да и даде јавна поддршка во модернизацијата на земјата, сè откако тие сакаа да и наметнат да облече хиџаб, кој никогаш не го носеше, ниту планира да го направи тоа.

Нејзините потези не само што ги сменија животите во Јордан туку таа беше одобрена од светската јавност и беше прогласена за почесен член на Образовната иницијатива на Обединетите нации, како и на УНИЦЕФ, и ја напиша најпродаваната книга за деца според Њујорк тајмс, ’TheSandwichSwap’, инспирирана од нејзиното детство.

Фактот дека Форбс ја стави на светската листа на највлијателни жени во 2011 година зборува и за нејзиното влијание во светот. Иако има бројни асистенти во нејзината канцеларија, таа сама управува со своите профили на социјалните мрежи. Нејзиниот профил на Инстаграм го следат 6,8 милиони корисници, додека 16 милиони ја следат на Фејсбук и дополнителни 10 милиони на Твитер.

Сопругот, пак, и помага на својата сопруга во собирањето меѓународна помош за бегалците во Јордан, бидејќи таа земја досега прими околу четири милиони бегалци од Сирија.Поради тоа, но и поради сите други одлуки, многумина веруваат дека кралот Абдулах ги слуша нејзините идеи и предлози, па затоа ги сметаат за совршен пар – што е тајната на нивниот брак.

Благодарение на нејзиниот изглед, но и на префинетиот моден вкус, поради што редовно е прогласена за една од најдобро облечените жени во светот, Ранија е влијателна и во светот на модата. На службените патувања преферира дизајнери кои се по потекло од Блискиот Исток, што испраќа јасна порака. Така, во нејзиниот официјален портрет по повод роденденската прослава, таа позираше во фустан од либанската дизајнерка Дарин Хахем.

Велат дека е приземна и скромна, што може да се забележи во ситуации како што се оние кога оди со автомобил на некои социјални настани, исто така, воодушевува со својата посветеност кон семејството. И покрај силните обврски, тој секогаш наоѓа време да помине квалитетни моменти со своите деца – принцот Хусеин (26), принцезата Иман (23), принцезата Салма (19) и најмладиот принц Хашем (15).

Во секое време, таа знае каде е секој од нив и што прави. Така Хусеин, именуван по неговиот дедо, денес е поручник во јорданската армија, кој дипломирал историја на американскиот универзитет Џорџтаун и се подготвува да го наследи својот татко. Иман, кој е три години помлада, е слика и прилика на својата мајка, исто како и неговиот постар брат, кој е нејзин пример, студира на истиот универзитет. За време на празниците, кога ќе дојде дома, тој редовно ја придружува својата мајка на настани во Јордан. Нејзината помлада сестра Салма ја продолжи семејната традиција запишувајќи се на Воената академија „Сандхурст“ и заврши обука на пилоти и стана првата принцеза што доби престижен беџ со крилја во јорданската армија, иста како инејзиниот татко.

Најмладиот од сите,Хашем, сè уште е средношколец, а судејќи според постарите брат и сестри, тој сигурно ќе оди во војска, но и ќе учи. Веројатно не би биле толку успешни да не беше кралицата Ранија, која им дава ветер во грб.

Оваа година, кралицата Ранија и Абдула Втори исто така ја прославија својата голема годишнина од бракот. „Дури и по 24 години, сепак се чувствувам како најсреќната жена на светот!