Јелена Розга ја одржува младоликоста со три правила: Пејачката 15 години се бори со непредвидлив здравствен проблем

2865

Популарната пејачка Јелена Розга плени со енергија, убавина и елеганција каде и да се појави. Таа е синоним за младост, па затоа многумина се прашуваат која е тајната на нејзиниот совршен изглед. Многумина ќе речат дека совршена не постои, но ако е така, тогаш таа е барем блиску до него.

За да го задржи физичкиот изглед ист со години, таа следи три строги правила, односно никогаш не отстапува од нив. Станува збор за исхрана, спиење и алкохол.

За потсетување, Розга со години боледува од болест на тироидната жлезда за која е потребна посебна диета, како и тахикардија која најчесто се јавува поради проблеми со тироидната жлезда, анемија и стрес.

Јелена Розга има проблеми со тироидната жлезда
– Секогаш се плашам како ќе се разбудам, веројатно ги знаете проблемите кога имате Хашимото, кога резултатите не се најдобри. Понекогаш се будам многу отечена. Имам и добри и лоши денови, сега не сум најдобра, докторите ми дадоа терапија, се надевам дека ќе биде подобро. Јас „немам“ тироидна жлезда, имам воспаление – Хашимото, која ми ја „изеде“ тироидната жлезда. Не сум човек кој паничи и долго време се борам со тоа, 14, 15 години сум на терапија, а сепак кога ќе се случат вакви ситуации… – вели таа и вели дека е важно човек да се бори.

– Чувствувам дека не сум расположена, чудна сум, постојано сум уморна, ми се спие, ме болат мускулите и веднаш одам на преглед – вели таа во интервју за „Информер“.

Јелена во една прилика откри дека за нејзиниот изглед е заслужна добрата генетика, но и животот покрај море, веројатно мислејќи на диета базирана на морска храна и „полесно“ мени.

– Сигурно тоа е Далмација, морето, Сплит, а исто така моите проблеми со тироидната жлезда не ми дозволуваат да накачам ниту половина килограм. Се чувствувам добро, што е најважно, овде-онде имам некои здравствени проблеми – истакна таа во една прилика за медиумите.

Исто така, Розга во една прилика раскажала дека многу спие и не консумира алкохол, како и дека најмногу е опкружена со блиски луѓе за да ги избегне сите потенцијално стресни ситуации.