Светскиот рекет број еден, Србинот Новак Ѓоковиќ (36), заработи најмногу од сите тенисери во 2023 година. Се работи за заработка на теренот, освен титули и успеси, не се земаат предвид спонзорите и парите кои играчите ги заработиле на тој начин.

Српскиот играч е убедливо прв, заработувајќи над 5.000.000 долари повеќе од второпласираниот Карлос Алкараз.

Така, на листата што излезе на површина може да се види дека Новак годинава инкасирал 15.936.097 долари, зад него е Карлос Алкараз со 10.753.431, трет е Данил Медведев со 9.239.679, додека зад него е Јаник Синер со 8.298.397. Вкупно, Новак во кариерата заработил околу 180.000.000 само од тенисот, а доколку има уште поголем успех во следната сезона, може да надмине и 200 милиони.

Во штотуку завршената сезона, Ѓоковиќ освои три Грен-слем турнири (Австралија Опен, Ролан Гарос и САД Опен), додека играше во финалето на Вимблдон. По завршувањето на Дејвис купот и поразот во полуфиналето, првиот рекет на планетата замина на одмор со семејството и ќе ги „полни батериите“ пред новата сезона и Австралија опен каде што е главен фаворит.

Во меѓувреме Би-би-си ја објави листата на кандидати за наградата спортист на годината што ја доделува тој медиум. Наградата претходната година ја освои Лионел Меси, кој ја предводеше Аргентина до титулата на Светското првенство.

Фудбалерот на Интер од Мајами годинава го нема во конкуренција, но затоа тука е Новак Ѓоковиќ.

Покрај Ѓоковиќ за оваа награда номинирани се уште: фудбалерот на Манчестер Сити, Ерлинг Халанд, Ф1 возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, американската гимнастичарка Симоне Билес, шпанската фудбалерка и актуелна добитничка на Златната топка Аитана Бонмати, како и јужноафриканската рагбистка Сиа Колиси, која го предводеше својот тим. како капитен беа номинирани и репрезентативците до рекордната четврта титула светски шампион.

Гласањето е отворено до 12 декември, додека името на победникот ќе биде објавено на 19 декември.