Пазарот на здрава храна е преплавен со многу напитоци за слабеење. Повеќето од нив не се препорачливи и се штетни по нашето здравје.

Поради тоа, многу од оние кои мачат мака со вишокот на килограми, се вртат кон природните и домашно подготвени напитоци како смути со банана, кој може да ви ги топи масните наслаги, а се подготвува на многу едноставен начин.

Ќе бидете воодушевени од рецептот:

Состојки:

  • 2 лажици мелено ленено семе
  • 80 гр замрзнати боровинки
  • 1 замрзната позрела банана
  • 1 лажица рендан ѓумбир
  • 120 грама спанаќ (беби)
  • мраз

Подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер и матете додека не ја добиете посакуваната густина на напитокот. Пијте го за појадок, или како меѓуоброк.