Хеликоптерот во кој се наоѓал претседателот на Иран слетал принудно – акцијата за спасување е во тек

114

Министерот за внатрешни работи на Иран потврди дека имало проблем при слетувањето на хеликоптерот во кој се наоѓал иранскиот претседател Раиси. Министерот за внатрешни работи Ахмед Вахиди изјави за државната телевизија дека властите чекаат дополнителни детали.

Ахмад Вахиди за државната телевизија потврди дека еден од хеликоптерите на претседателскиот конвој извршил принудно слетување.

„Различни спасувачки тимови се движат кон местото на несреќата, но поради магла и лошо време, може да биде потребно извесно време да се стигне до областа“, рече Вахиди.

„Имаше контакти со сопатниците (на претседателот), но имајќи предвид дека областа е планинска и тешко е да се воспостави комуникација, немаме информации за споделување, се надеваме дека спасувачките екипи ќе пристигнат на местото на несреќата штом можно и дајте ни повеќе информации“, додаде тој.е министер.

Иранската државна новинска агенција ИРНА објави дека во хеликоптерот биле Раиси, министерот за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан и локални претставници.

Времето е лошо
Локалните ирански медиуми објавија дека во областа Варзаган врне силен дожд и дека на спасувачките и трагачките тимови им е тешко да одат во густата магла.

Иранците молат за Раиси
По извештајот, иранската новинска агенција Фарс ги повика Иранците да се молат за Раиси.

63-годишниот Раиси беше избран за претседател во втор обид во 2021 година, а откако ја презеде функцијата, тој ги заостри законите за немири, го надгледуваше крвавото задушување на антивладините протести и зазеде тврд став во преговорите со светските сили за иранската нуклеарна програма. програма.

Многумина ги гледаат неговите потези како обид да се претстави како добар кандидат за наследник на врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи.