Украински разузнавач: Се обидуваме да го убиеме Путин, тој гледа дека сме му сè поблиску

1243

Вториот човек кој раководи со воената разузнавачка служба на Украина вели дека киевските шпиони активно се обидуваат да го убијат рускиот претседател Владимир Путин и дека рускиот претседател добро го знае тоа.

Вадим Скибицки, заменик началникот на украинското воено разузнавање, го призна ова во интервју за германското издание Велт.

„Путин гледа дека сме се поблиску до него, но се плаши и дека ќе биде убиен од сопствениот народ. „Многу луѓе во Русија сè уште ја поддржуваат оваа „специјална операција“, но благодарение на социјалните мрежи и телефонските проверки, знаеме дека Русите се исплашени бидејќи многу нивни сонародници загинаа“, изјави Скибицки за „Welt“.

„Се обидуваме да го убиеме и Пригожин“

Скибицки тврди дека украинските шпиони се обидуваат да го убијат и сопственикот на групата Вагнер Евгениј Пригожин, чии платеници се обвинети за грозоморни воени злосторства против украинските војници.

„Наш приоритет е да го елиминираме командантот на единицата кој им наредува на своите луѓе да нападнат. Се обидуваме да го убиеме Пригожин. Путин е на врвот на листата за отстрел на Украина. Тој е број еден затоа што координира и одлучува што ќе се случи. На крајот, секој ќе одговара за своите постапки, како и рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Планирал напад на Украина…“, рекол тој, пренесува Index.hr.

Дали на мета ќе бидат и другите поврзани со Кремљ?

На прашањето дали пропагандистите, олигарсите и цивилите исто така ќе се сметаат за валидни цели, Скибитски одговори:

„Ние сме во војна, а тоа се нашите непријатели. „Ако важна личност произведува и финансира оружје за Русија, тогаш елиминирањето на тоа лице би ги спасило животите на многу цивили… Според меѓународните конвенции, тоа е легитимна цел“, додаде тој.