Три лица повредени во експлозијата на украинскиот дрон во Русија

235

Киевскиот режим се обидел да го нападне градот Киреевски во областа Тула во Русија со помош на беспилотно летало Ту-141 Стриж, соопшти руското Министерство за одбрана.

„На 26 март, режимот во Киев се обиде да изврши напад со беспилотно летало „Стриж“ (Ту-141)“, се наведува во извештајот.

Се прецизира дека групацијата на руските системи за противвоздушна одбрана распоредени во регионот Тула, која ги вклучува противвоздушните ракетни системи С-300 и Панцир-С1, како и системите за електронско војување Пол-21, обезбедува сигурна покриеност од оваа насока.

„Конкретно, системот за електронско војување Pole-21 погоди украински ударно беспилотно летало, како резултат на што неговиот навигациски систем беше оневозможен“, додава Министерството за одбрана на Руската Федерација.

Како резултат на тоа, дронот, откако ја изгубил својата ориентација, паднал во близина на селото Киреевск.