Трамп: Успеавме да ги вратиме сите сириски територии од ИД

145

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека коалицијата предводена од САД успеала во Сирија да поврати 100 отсто од територијата што некогаш беше под контрола на терористичката „Исламска држава“.

-Штотуку презедовме повеќе од 100 отсто од територијата, а постојано слушате дека тоа е 90 отсто, 92 отсто од калифат во Сирија. Тукушто презедеме 100 отсто од калифатот, изјави Трамп во обраќањето пред американските сили во базата Елмендорф-Ричардсон.

Американските медиуми наведуваат дека изјавата на Трамп е спротивна на тврдењето на командантот на Сириските демократски сили Мазлум Кобани, кој вчера дека за целосна победа над ИД потребна е уште една седмица.