Трагедија во Шпанија: Се урна ресторан во Мајорка – најмалку четири жртви, расте бројот на повредени

542
Фото: EPA-EFE/Cati Cladera

Повредени се уште најмалку 16 лица, а се верува дека има уште други заробени под урнатините, соопштија спасувачките служби.

Четири лица загинаа, а уште 16 се повредени откако се урна двокатна зграда на шпанскиот остров Мајорка, соопштија локалните служби за итни случаи.

Се верува дека неколку луѓе се уште се заробени под урнатините на Клуб Медуза, ресторан на брегот во главниот град на островот Палма де Мајорка.

Несреќата наводно се случила во четвртокот околу 20:30 часот по локално време.

Од итната помош велат дека спасувачките операции и обезбедувањето на ова место завршиле по полноќ, а на местото на несреќата ќе бидат донесени психолози за да им помогнат на лицата кои претрпеле трауми.

Подот од зградата се урнал, по што луѓето паднале во подрумот, каде имало и клиенти и вработени.

Еден пожарникар изјави за локалниот весник „Ултима ора“ дека сцените се „кошмарни“, додавајќи дека луѓето плачеле и врескале додека стоеле пред натрупаните урнатини.

Повеќето од повредените и загинатите се странци и туристи, вели Едер Гарсија, шеф на противпожарната служба за весникот Ел Паис.

Локалната полиција соопшти дека причина за падот на балконот можеби е преголемата тежина на него, но нагласија дека истрагата е во тек и дека причината се уште не е официјално утврдена.

Еден маж е извлечен од урнатините со скршена рака, а спасувачите работат со уверување дека повеќе луѓе се заробени.

Официјалните лица побараа од присутните да молчат за да можат да ги слушнат гласовите на преживеаните под урнатините.

Хамес Мартинез, градоначалникот на Палма, наводно отишол на местото на злосторството, а шпанскиот премиер Педро Санчез изразил сочувство до семејствата на жртвите.

Тој рече и дека го следи развојот на спасувачката операција и дека владата е подготвена да ја даде сета потребна помош.

Марга Прохенс, претседателка на Балеарските острови на кои им припаѓа Мајорка, рече дека е шокирана од инцидентот и изрази сочувство до семејствата на жртвите.

Мајорка е најголемиот остров на Балеарските Острови, кои се наоѓаат во Средоземното Море.

Минатата година го посетиле повеќе од 17 милиони туристи.