Тешка сообраќајна несреќа вечерва кај Мостар: Автомобил удрил во деца кои излегле од автобус

161

Три деца и возачот на возилото марка „бмв“ се повредени во сообраќајна несреќа што се случила во Благај кај Мостар, потврди за Н1 портпаролот на МУП Људевит Мариќ.

Тешката несреќа се случила околу 19 часот и 15 минути, кога возачот на БМВ налетал на три деца, информира портпаролот на МУП.

„Децата излегоа од автобусот, а возач на „бмв“ налета на нив со автомобилот. Засега не ги знаеме деталите, истрага е во тек. Децата се сместени во Мостарската кантонална болница и во Центарот за итна медицина во Бијело Бријег. „Исто така, возачот е повреден и тој е хоспитализиран“, изјави Мариќ.

Засега не се знае степенот на повредените лица.

По спроведената истрага од страна на припадниците на мостарската полиција ќе бидат познати повеќе информации.