Телото на исчезнато двегодишно момче од Флорида најдено во уста на алигатор

224

Телото на исчезнатото двегодишно момче Тајлен Мозли, е пронајдено во устата на алигатор. Тој беше пријавен за исчезнат откако неговата 20-годишна мајка Пашун Џефери беше пронајдена мртва во нејзиниот стан во градот Св. Петербург на Флорида. Полицијата во петокот објави дека 20-годишна жена била избодена со нож.

Началникот на полицијата во Ст.Петербург, Ентони Холовеј, потврди дека 21-годишниот татко на детето, Томас Мозли, е обвинет за двојно убиство од прв степен. Холовеј додаде дека телото на детето е пронајдено во близина на паркот Дел Холмс, во близина на езерото Маџоре, кое е оддалечено околу 15 километри од станот на неговата мајка, пишува Sky News.

Полицајците што биле во потр4ага по момчето, го застрелале и го убиле алигаторот.

„Не сакавме да го најдеме на овој начин, но сега барем можеме малку да ја затвориме таа приказна“, рече Холовеј на прес-конференција.

Членовите на семејството ги виделе Пашун и Тајлен во средата, а во четвртокот побарале од управителот на станот да провери што се случува бидејќи не можеле да дојдат до нив.

Во потрагата по момчето биле вклучени кучиња, дрон и федерални и државни полициски сили. Причината за смртта на момчето ќе се утврди со вештачење. Полицијата соопшти дека Томас Мозли се пријавил во болница и дека има расекотини на рацете и рацете. Меѓутоа, тој не сакал да разговара со детективите и побарал адвокат.