Тања Фајон итно примена во болница

70

Министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон, се лекува во љубљанската болница поради сомнително воспаление на бубрезите, дознава СТА од МНР.

Таа инаку се чувствува добро, а се очекува да остане во болница неколку дена, пренесува оваа агенција.

Тања Фајон поради лоша состојба е хоспитализирана во неделата попладне по враќањето од Њујорк, каде во петокот присуствуваше на седниците на Генералното собрание на ОН и на Советот за безбедност на ОН по повод втората годишнина од руската агресија врз Украина