Таткото на Коста.К побарал почит од обвинителот: Не се чувствувал виновен!

1618

Не е моја вина! Мора да ме почитувате, јас сум доктор! Таткото на Коста срамно реагираше на прашањата на обвинителот

На неодамнешното судење, Владимир Кецмановиќ, таткото на момчето кое го изврши масакрот во ОУ „Владислав Рибникар“, се соочи со обвинувања дека го обучувал својот син да ракува со пиштол и му дал пристап до оружјето користено во нападот, презентираше одбрана што предизвика бес, пишуваат српските медиуми.

Во текот на целиот судски процес тој инсистираше на ставот дека „не може да прифати некој да го смета за одговорен за трагедијата што се случи на 3 мај“.

На вчерашното судење, таткото на Коста Кецмановиќ, најмладиот убиец во светот, ја изнесе својата одбрана пред јавниот обвинител кој му поставуваше прашања.

Како што дознава „Блиц“, Кецмановиќ на почетокот на рочиштето им изразил сочувство на семејствата на убиените деца, а потоа продолжил да објаснува како направил се за да го обезбеди оружјето, дури и повеќе од она што го пропишува законот.

Но, на прашањето како објаснува дека неговиот син ги зел пиштолите и убил 10 луѓе, а ранил уште пет, тој експлодирал и избезумено почнал да кажува пред судот дека обвинителот не го почитувал и го навредувал, објавија споменатите медиуми.

– Цело време нагласуваше дека е лекар и дека цел живот луѓето му се обраќаат со почит и благодарност – вели нивниот извор и додава дека на прашањето како момчето го добило оружјето, Владмир не дал никаков одговор.

За време на презентацијата на одбраната, родителите на децата убиени во масакрот седеа зад него и слушаа. Како што веќе пишувавме, видно потресени и депресивни ја напуштија судницата.

Вршителот на должноста го одложи вчерашното рочиште поради неговата должина, а продолжението беше закажано за денеска во Вишиот суд, каде таткото на момчето одговорно за убиството ќе продолжи да се соочува со прашања од обвинителството. Својата одбрана денеска треба да ја изнесе и Миљана Кецмановиќ, мајката на момчето.

Таткото на момчето убиец, да потсетиме, беше обвинет дека сторил кривично дело – тешко кривично дело против општата безбедност, бидејќи на стрелиште однел 13-годишно дете и го научило да пука, како и за не соодветно складирање на оружје во куќата. Исто така, постои оправдан сомнеж дека таткото на момчето го тренирал синот да пука, како и да гаѓа по подвижни цели.