Таа е најбогатата самоостварена актерка на светот: На Форбс листата најмоќни жени нејзиното име е изненадување

100
EPA-EFE/Chris Pizzello /

Рис Витерспун официјално стана најбогатата самоостварена актерка во светот. Магазинот Форбс објави листа на најбогати жени во Америка, а актерката го зазеде 59-то место, меѓу Доли Партон и Барбара Стрејсенд. Со проценета нето вредност од 440 милиони долари, 47-годишната Витерспун се покажа како многу способна бизнисменка во последните неколку години.

Во 2016 година, таа ја основа медиумската компанија Hello Sunshine, која продуцираше наградувани филмови и ТВ емисии, вклучувајќи ги „Gone Girl“, „Big Little Lies“, „Daisy & The Six“ и „Little Fires Everywhere“.

Во тоа време, Витерспун беше фрустрирана од улогите што ѝ следуваа, па таа и продуцентот Бруно Папандре решија да ја основаат продуцентската куќа Pacific Standard, сега партнер на Hello Sunshine.

Мислам дека тоа беше буквално единственото студио што имаше проект за главна женска улога над 30 години“, изјави актерката за списанието „Варајети“, додавајќи: “Помислив“,мора да почна да работам сериозно“.

Во 2021 година, актерката го продаде Hello Sunshine на медиумска компанија поддржана од Blackstone за 900 милиони долари.

„Ја основав оваа компанија за да го сменам начинот на кој жените се прикажуваат во медиумите. Во текот на изминатите неколку години, го гледавме напредокот на нашата мисија преку книги, ТВ, филмови и социјалните платформи“, рече таа во соопштението за печатот.

Актерката сè уште поседува околу 18 отсто од компанијата, а го основала и Reese’s Book Club, кој се стекна со репутација за зајакнување на кариерите на женските авторки.

Витерспун е исто така една од најплатените ТВ актерки, со заработка од 1,2 милиони долари за глумење и продукција на секоја епизода од The Morning Show што се емитува на Apple TV+.

Според Celebrity Net Worth, Витерспун вообичаено заработувала минимум 15 милиони долари за секој филм снимен помеѓу 2001 и 2012 година со вкупна филмска заработка од 250 милиони долари.

Иако датумот на прикажување се уште не е познат, се подготвува третиот дел од хит филмот „Blonde from Harvard“, кој би можел да ја турне актерката на уште подобро место на листата на Форбс.