Стратешката ракета „Сармат“ пуштена во сериско производство: Главен фактор на нуклеарно одвраќање/ВИДЕО

439

Во Русија започна сериското производство на најновата интерконтинентална балистичка ракета „Сармат“, изјави во интервју за „Руска газета“ Владимир Дегтијар, генерален директор на Државниот ракетен центар „Макеев“.

– Ракетниот систем е веќе пуштен во сериско производство, опремен со потребниот материјал и производствена опрема, нагласи тој.

Како што прецизира Дегтјар, „Сармат“ ќе го зајакне борбениот потенцијал на вооружените сили и сигурно ќе ја обезбеди безбедноста на Русија во следните 40-50 години. Според него, во сегашните геополитички услови ова оружје ќе стане главен фактор на нуклеарно одвраќање и гаранција за одржување на мирот.

„Сармат“ (РС-28) ќе ја замени најтешката стратешка ракета на светот „Војевода“ (според класификацијата на НАТО – „Сатана“, РС-20В). Развојните работи на овој проект започнаа во 2011 година. Новата ракета ќе може да напаѓа цели и над Северниот и Јужниот Пол, совладувајќи ги системите за противракетна одбрана.

Првото лансирање на „Сармат“ според програмата за државни тестови од силосот на космодромот Плесек се случи на 20 април 2022 година. Министерството за одбрана тогаш соопшти дека се потврдени структурните карактеристики во сите фази на летот, боеви глави за обука пристигнале во дадениот простор на полигонот Кура во Камчатка. Генералниот директор на Роскосмос, Дмитриј Рогозин, успешното лансирање го нарече „подарок од НАТО“.

По завршувањето на пробната програма, ракетниот систем „Сармат“ ќе влезе во служба на стратешките ракетни сили. Во ракетната формација Ужур на територијата Краснојарск, главниот ракетен полк веќе се подготвува за повторно вооружување со нов ракетен систем.