Српско МВР: Од возовите се евакуирани девет лица, нема жртви – позната причината за несреќата

1045

Министерот за внатрешни работи Ивица Дачиќ изјави дека припадниците на МУП евакуирале 9 лица од судирите на возовите што се случија околу 18 часот и 30 минути во тунелот кај мостот Панчевац. Министерот за градежништво, транспорт и инфраструктура Горан Весиќ рече дека се очекува официјален извештај, но наведе дека се работи за „човечки фактор“.

„Веднаш по добиената пријава дека во тунелот меѓу Вуков споменик и мостот Панчевац дошло до судир на патнички и товарен воз, на местото на настанот пристигнале силни полициски сили, како и 25 пожарникари-спасувачи со 7 возила, од Екипите на брзата помош не можеле да се приближат до местото на судирот. Пожарникарите и спасувачите успеале да стигнат до лицето и евакуирале 9 повредени лица и ги предале на екипите на итната помош на понатамошно лекување“, изјави Дачиќ.

Министерот Горан Весиќ изјави дека биле прегледани 13 лица, а четворица се приведени во Ургентниот центар.

„Беовозот помина низ заштитно светло кое забрануваше минување. Наскоро ќе има официјален извештај. Пожарникарите брзо реагирале и сите биле згрижени. Би сакал да им се заблагодарам на сите институции за брзата реакција. Сообраќајот е запрен. Утре во утринските часови најдоцна попладне ќе се нормализира. Учествуваа 25 пожарникари“, рече Весиќ.

Тој додаде дека во моментов се проценува штетата и дека единствено што може да потврди е дека судирот го предизвикал „човечкиот фактор“.