Се будите едно утро по 40-та година од животот и има што да видите – плус 10 или 15 килограми кои како одеднаш да ви се залепија. Иако може да сте станале свесни во еден момент, ова зголемување на телесната тежина е всушност подолг процес.

Она што исто така може да го забележите е дека тежина ви се сместила околу стомакот. Оваа мистериозна наслага не само што се чини дека се појавува без предупредување, туку се чини дека е и целосно имуна и од диета и вежбање.

Велат дека 40 е новата 30, благодарение на поздравите навики. Сепак, жените продолжуваат да се борат со килограмите и другите медицински проблеми додека влегуваат во 40-тите години. И вашите нутриционистички потреби (храна и вода) и метаболизмот (колку брзо вашето тело ја претвора храната во енергија) се менуваат на оваа возраст. Вашиот метаболизам станува побавен. Жените губат околу половина килограм мускул годишно почнувајќи од 40-та година од животот. Тоа го прави слабеењето уште потешко. Некои од овие промени што ги доживуваат жените се должат на намалени хормони, намалено ниво на активност и медицински состојби.

Што се случува во телото како што старееме?

Она што се случува со нашите тела по 40 години е три-ефект на зголемување на телесната тежина: нашите хормони се менуваат, метаболизмот почнува да се забавува и ако не вежбаме, почнуваме да губиме повеќе мускулна маса секоја година.

Тој мускул може да помогне да се заштитиме од дебелеење затоа што е метаболички поактивен. Кога ќе го изгубиме тој мускул, нашите метаболизми паѓаат уште повеќе.

Ако сте генетски предиспонирани за лесно зголемување на телесната тежина, тоа може да биде уште еден поен против вас. Дури и ако всушност не добиете тежина, сепак може да добиете сантиметри околу половината. Ова зголемување на телесната тежина може да биде толку фрустрирачко.

Има ли нешто што можеме да направиме за да престане зголемувањето на телесната тежина по 40-та година?

Зошто добиваме тежина после 40 години?

Постојат мноштво причини. Некои се генетски, некои се природни текови на работите, а некои се резултат на изборот на животен стил. Четирите најважни придонесувачи за зголемување на телесната тежина вклучуваат хормони, наследност, бавен метаболизам и губење на мускулната маса.

Хормони: оваа промена на хормоните, помалку естроген за жени и помалку тестостерон за мажи, предизвикува маснотии во нашите тела маснотиите да се префрлат на средината на телото додека ги напуштате другите области на телото за кои помалку би можеле да се грижите.

Генетика: специфични гени кои одредуваат колку масни клетки имаме и каде се складирани не можеме да го промениме и ако ги погледнете родителите ќе видите каде може да има тенденција да складира вишок маснотии.

Забавен метаболизам: прво, вашата стапка на метаболизам се намалува и, второ, трошите помалку вкупна енергија за време на вежбање. Метаболизмот може да се намали за околу 5 отсто за секоја декада по 40 години, што значи дека ви требаат околу 60-100 помалку дневни калории после секои 10 години. Ако седите повеќе, јадете повеќе, вежбате помалку и се справувате со поголем стрес во текот на целата таа деценија, веројатно ќе ви требаат дури и помалку калории од тоа.

Губење на мускулите: најголемиот фактор во губењето на мускулите е недостатокот на физичка активност, што го прави вежбањето клучна компонента кога станува збор за спречување на губење на мускулите. Ако сакате да ја дознаете правата формула, внесете ги вашите информации во калкулатор за да дознаете колку калории навистина ви се потребни за вашата возраст и ниво на активност.

 

Пат до подобро здравје и исхрана

Она што го јадете е уште поважно кога влегувате во 40-тите години од животот. Жените имаат потреба од протеини (месо, риба, млечни производи, грав и ореви), јаглехидрати (цели зрна), масти (здрави масла), витамини, минерали и вода.

Оваа храна е поврзана со одредена превенција на болести, како што се остеопороза, висок крвен притисок, срцеви заболувања, дијабетес и одредени видови на рак.

Јадете разновидни овошја. Вклучете житарки во вашата дневна исхрана. Половина од житарките треба да бидат цели зрна. Држете се до млечни производи без маснотии или малку маснотии. Ова вклучува млеко, јогурт, сирење или збогатени производи од соја. Имајте протеини на секој оброк. Здравиот протеин вклучува посно месо (пилешко), морска храна, јајца, грав и грашок, ореви, семиња и производи од соја. Користете здрави масла, како што е маслиновото масло.

Дополнително, жените треба да конзумираат:

Помалку од 10 отсто од дневните калории од додадени шеќери (десерти и преработена храна). Помалку од 10 отсто од дневните калории од заситени масти (црвено месо, млечни производи со многу маснотии). Помалку од 2.300 милиграми на ден натриум. Не повеќе од еден алкохолен пијалак на ден. Калциум, диетални влакна, калиум, витамин А и витамин Ц.

Метаболизам: по 40 години, нивото на хормонот (естроген) паѓа. Ова предизвикува зголемување на инсулинот (хормон кој му помага на вашето тело да користи шеќер). Нивото на тироидната жлезда се намалува. Оваа комбинација ве прави погладни. На крај јадете повеќе и согорувате помалку калории. Јадете повеќе храна со растителни влакна (бобинки, цели зрна, јаткасти плодови) за да ве заситат и да ви помогнат да јадете помалку. Насочете 25 грама влакна секој ден по 40-та година од животот. Други начини за зголемување на метаболизмот вклучуваат: појадувајте, вежбајте, пијте ладна вода, спијте убаво, јадете зачинета храна.

Работи што треба да се земат предвид

Маснотиите во стомакот се поврзани со болести како што се дијабетес, срцеви заболувања, деменција и одредени видови на рак. На 40-годишна возраст, жените ја губат мускулната маса двојно побрзо од мажите. Најголемиот дел од загубата се јавува во мускулите на срцето, што го поддржува стомакот.

И за крај, мораме да контролираме нашите тела како што старееме, некои работи ќе попуштат или ќе омекнат или ќе се збрчкаат, без оглед што правиме, но многу е полесно да се најде одредено прифаќање на нашите тела, ако сториме сè што можеме за да ги одржуваме здрави и прави.

Стареењето ќе се случи. Прашањето е дали можете да стареете добро?

За некои тоа може да значи пластична хирургија, за некои вежбање. Негувајте го организмот со добра храна и вежбање. Потсетете се дека не сте вие виновни што вашето тело се менува. Тоа се промени за сите нас без исклучок. Бидете секогаш љубезни кон себеси и да се сакате, зашто ова е само уште една фаза во животот.

Марија СОКОЛОСКА

СОВЕТИ ОД НУТРИЦИОНИСТКАТА ОД ЛОНДОН: Вистинска доза кафе за ефикасно слабеење