Си-Ен-Би-Си: Руските олигарси ги преместуваат мегајахтите поради страв од санкции, четири се упатија кон Црна Гора и Малдиви

189

Руските богаташи се во страв за своите мегајахти откако западните земји воведоа санкции кон Русија поради инвазијата на Украина.

Бројот на компании, но и на приватни лица опфатени со санкциите постојано се зголемува, што особено им влева страв во коските на олигарсите блиски до режимот на Путин.

Според Си-Ен-Би-Си, повикувајќи се на страниците кои се занимаваат со поморскиот сообраќај, најмалку четири огромни јахти во сопственост на руски тајкуни изминатите денови ги напуштиле своите пристаништа и се упатиле кон Црна Гора и Малдивите, пренесува Јутарњи.хр.

Олигарсите, всушност, веруваат дека нивните јахти на Малдивите ќе бидат надвор од дофатот на американските и европските санкции.

Се верува дека имотот на таргетираните руски олигарси ќе претрпи уште еден удар откако американскиот претседател Џо Бајден најави формирање работна група која ќе подготви нов пакет мерки против нив, кој треба да вклучува имот како вили и суперскапи бродови.

Франција, исто така, составува список на имоти на руските олигарси, вклучувајќи скапи јахти и автомобили, кои би можеле да бидат запленети како резултат на европските санкции.

„Оваа недела започнуваме мултилатерална трансатлантска работна група чија цел е да ги идентификува, лоцира и замрзне имотите на руските компании и санкционираните олигарси, сите нивни вили, јахти и се што можеме да најдеме и замрзнеме“, рече Бијела во објавата на социјалните мрежи. 

Една од јахтите што може да биде погодена е скапата Луна долга 115 метри, која е направена специјално за потребите на Роман Абрамович, но се верува дека ја продал, а моментално е на суво, во Германија.

Според американскиот CNBC, претседателот на руската нафтена компанија Лукоил Вагит Алекперов веќе тргнал со својата јахта од Барселона до Црна Гора.

Неговата јахта се вика Galactica Super Nova и е врв на наутичката индустрија, опремена со импресивен базен со водопад, како и хелиодром и голем ноќен клуб.

Богатството на Алекпер се проценува на околу 25 милијарди американски долари. Американските медиуми потсетуваат дека Црна Гора е членка на НАТО алијансата, а кон санкциите против Русија ќе се приклучи и земјата која во 2008 година ја започна процедурата за влез во Европската унија.

Затоа не е сосема јасно зошто милијардерите решиле да ја изберат Црна Гора.

Но, Малдивите се туристички рај во средината на Индискиот Океан кој привлекува многу богати Руси со текот на годините и јас можам да бидам целосно безбеден таму.

Милијардерот Олег Дерипаска пред две недели ја напушти Шри Ланка со својата јахта Queen K и се очекува наскоро да пристигне на Малдиви.

Тој е еден од оние кои паднаа под санкции на САД во 2018 година, но тој е еден од ретките кои сега јавно се побунија против руската инвазија. Тој на социјалните мрежи порача дека преговорите мора веднаш да почнат и дека мирот во моментов е приоритет.

Никој од милијардерите или членовите на нивните тимови не беа расположени да коментираат за преместувањето на вредните средства.