Сите го имаме дома: Само 2 коренчиња дневно ќе го подобрат квалитетот на вашиот живот

309
Pexels

И денес каранфилчето е важен зачин кој на многу јадења им дава посебен вкус. Но, повеќе внимание привлекуваат неговите бројни лековити својства кои произлегуваат од неговиот состав.

Каранфилчињата всушност се неотворени миризливи розови цветни пупки од зимзелено стебло на каранфилчето од Индонезија. Тие се еден од најпопуларните зачини во светот. Покрај слаткиот вкус што го додаваат во јадењата, каранфилчето е познато и по своите лековити својства.

1. Го зајакнуваат имунолошкиот систем

Каранфилчето е една од најдобрите намирници за имунитет бидејќи го зголемува количеството на бели крвни зрнца во телото, што ни помага да се бориме против инфекциите. И сето тоа благодарение на витаминот Ц што го содржи.

2. Го подобрува варењето

Каранфилчето може да се користи како лек за варење, бидејќи го зголемува лачењето на дигестивните ензими. Тоа исто така ја намалува мачнината. Да не зборуваме дека каранфилчето е преполно со влакна, кои го подобруваат здравјето на дигестивниот систем и спречуваат запек. Најдобар начин за лекување на дигестивни проблеми со каранфилче е да го консумирате во форма на прав или печено во мед.

3. Ве ослободуваат од забоболка

Овој зачин има и локални анестетички својства. Ако ве боли забот, ставете каранфилче над забот што ве боли за да ја отстраните непријатноста додека не стигнете до стоматолог.

4. Тие придонесуваат за здравјето на црниот дроб

Црниот дроб е одговорен за детоксикација на нашето тело и метаболизирање на лековите што ги земаме. Еугенолот присутен во маслото од каранфилче ја подобрува функцијата на црниот дроб.

5. Помагаат за ублажување на болката и воспалението во телото

Еугенолот има и аналгетски и антиинфламаторни својства. Еден начин да го искористите ова е да го користите овој зачин како лек за главоболка. Можете да го направите ова на еден од двата начини: да ги консумирате или да ги користите локално. Доколку сакате да ги консумирате, можете да измешате каранфилче во прав и сол во чаша млеко и да го испиете за да ја намалите главоболката. Ако сакате да го користите локално, можете да го потопите каранфилчето во кокосово масло и да го масирате пределот помеѓу челото и ушите за да ја намалите болката.

6. Добри се за коските и зглобовите

Каранфилчето содржи одредени елементи како флавоноиди, манган и еугенол кои го подобруваат здравјето на коските и зглобовите. Овие супстанции ја зголемуваат густината на коските, тие се вклучени во формирањето на коскеното ткиво и транспортираат здрави минерали до нашите коски.

7. Имаат антибактериски својства

Студијата спроведена на Универзитетот во Буенос Аирес тестираше каранфилче против некои сериозни бактерии, како што се ешерихија коли и стафилокока. Истражувањата покажаа дека маслото од каранфилче ефикасно ги отстранува овие бактерии. Има дури и рецепт за билни миење уста со масло од чајно дрво, каранфилче и босилек. Според Одделот за пародонтологија на Универзитетот во Лувен во Белгија, ова природно средство за миење уста може да го подобри здравјето на непцата и да ја намали количината на бактерии и забен камен во устата по само 21 ден употреба.

8. Полни се со антиоксиданси

Каранфилчето е број еден и најмоќен извор на полифеноли. Полифенолите се микронутриенти кои ги апсорбираме кога јадеме билки. Имаат големи придобивки за нашето тело: го намалуваат холестеролот и крвниот притисок, ја подобруваат функцијата и флексибилноста на артериите и ја зголемуваат долговечноста.