Светот влегува во нов предизвик – 2022 година

133

Светот се подготвува за почетокот на 2022 година, по уште една турбулентна и пандемична година оптоварена со нови ограничувања, се поголем број случаи на коронавирус.

Во изминатите 12 месеци, САД добија нов претседател, се одржаа првите Олимписки игри без гледачи, демократијата од Авганистан преку Мјанмар до Хонг Конг е под закана поради авторитарните режими.

Но, пандемијата – сега во својата трета година – повторно доминираше во животите на поголемиот дел од човештвото.

Повеќе од 5,4 милиони луѓе починаа откако коронавирусот првпат беше пријавен во централна Кина во декември 2019 година.  PCR, LFT и RAT тестовите и заштитните маски станаа дел од секојдневниот живот.

Надеж се појави откако вакцините кои спасуваат живот станаа достапни за околу 60 отсто од светското население, иако многу од сиромашните во светот се уште имаат ограничен пристап. Но, како што се приближува крајот на 2021 година, појавата на сојот Омикрон го зголеми бројот на дневни нови случаи на ковид над еден милион за првпат.

Глобалните инфекции со коронавирус достигнаа рекордни нивоа во изминатите седум дена, во просек нешто повеќе од еден милион случаи на ден во светот помеѓу 24 и 30 декември, околу 100.000 повеќе од претходниот врв во средата.

Велика Британија,Франција, САД, па дури и Австралија уриваат рекорди во нови случаи.

Од Сеул до Сан Франциско, новогодишните прослави се повторно откажани или скратени.

Рио ќе биде домаќин на прослави кои обично носат три милиони луѓе на плажата Копакабана. Како и на Тајмс Сквер во Њујорк, официјалните настани во бразилскиот град ќе бидат ограничени – но сепак се очекуваат весели луѓе. Некои Бразилци се повнимателни откако една од најсмртоносните епидемии во светот зад себе остави 618.000 мртви.

Во Јужна Кореја расположението не е толку празнично. Традиционалната церемонија на ѕвонење на полноќ е откажана втора година по ред, а властите најавија продолжување на построгите правила за растојание на две недели за да се справат со постојаниот пораст на инфекциите.

Властите во главниот град на Индонезија, Џакарта, ќе затворат 11 патишта кои обично привлекуваат голема толпа за Нова година, соопшти полицијата, додека Малезија забрани големи собири низ земјата и откажа спектакуларен огномет на кулите близначки Петронас во главниот град Куала Лумпур.

Јапонскиот премиер Фумио Кишида на својот официјален канал на YouTube ги повика луѓето да носат маски на забавите и да го ограничат бројот на луѓе кои доаѓаат, додека познатиот забавен кварт во Токио Шибуја ги забрани забавите на крајот на годината.

Нов Зеланд, познат по својот успех во борбата против вирусот, ќе доживее некои прослави. Неговиот најголем град, Оукленд, ги олесни ограничувањата оваа недела за да им овозможи на луѓето да уживаат во песна и танц.

Најголемиот австралиски град Сиднеј, исто така, одлучи да приреди огномет што ќе го осветли култното градско пристаниште. За разлика од минатогодишниот настан без публика, се очекува десетици илјади луѓе да се соберат на брегот. Премиерот Скот Морисон им посака на луѓето „да уживаат во вечерата“, додека Доминик Перотет, премиерот на Нов Јужен Велс, ги повика сите „да одат и да уживаат во новогодишната ноќ“ иако дневниот број на инфекции во државата речиси двојно се зголеми на рекорд. 21.151. Перотет рече дека се потпира на високата покриеност со вакцинација.

Драматичниот пресврт го одразува поширокиот тренд дека западните лидери се особено неволни да се вратат на строгите контроли во 2020 година за да избегнат нов економски пад.

Светот, кој во 2021 година живееше со ограничувања поради Ковид, доживеа бројни протести против изолација, додека малцинството сè уште се двоумеше да се вакцинира – што го поставува прашањето дали пандемијата воопшто би можела да заврши ако стапката на вакцинација не продолжи да подемот.

Сепак, не е се така црно. Во Јужна Африка, првата земја што пријави нова варијанта, полицискиот час е укинат од полноќ до 4 часот наутро за да може да се одржуваат прослави. Тамошните здравствени власти соопштија дека бројот на заразени е намален минатата недела покажува дека врвот на тековниот бран поминал.

Експертите се надеваат дека трендот ќе се повтори на друго место и дека 2022 година ќе биде запаметена како нова, помалку смртоносна фаза на пандемијата.

Но, Светската здравствена организација предупреди на времето што доаѓа.

„Ова создава и ќе продолжи да врши огромен притисок врз исцрпените здравствени работници, а здравствените системи се на работ на колапс“.