Руперт Мардок го предава медиумското царство на синот

113
EPA-EFE/JUSTIN LANE

Лахлан Мардок ќе го преземе управувањето со Fox and News Corp, додека неговиот татко ќе биде именуван за почесен претседател.

Руперт Мардок се повлече од функцијата претседател на медиумските корпорации Фокс и Њуз Корп, ставајќи крај на кариерата која траеше повеќе од седум децении и за време на која создаде империја која се протега од Австралија до САД.

Неговиот син Лахлан Мардок ќе ја преземе улогата на директор на „News Basket“ и ќе продолжи да ја извршува функцијата претседател и извршен директор на Fox, објавија вчера компаниите. Ова ја зацврсти улогата на Лахлан како шеф на медиумската империја и стави крај на шпекулациите за наследување во семејството Мардок.

Во своето вчерашно обраќање до вработените, Мардок напиша: „Нашите компании се со силно здравје, како и јас“.

Мардок, кој има речиси контролен удел во двете компании, ќе биде именуван за почесен претседател.

Како син на познат воен дописник во Австралија, Руперт Мардок го презеде дневниот весник на неговиот татко на почетокот на 1950-тите и со текот на времето го претвори во глобална медиумска империја, потсетува Ројтерс.

Тој се преселил во САД во 1974 година, а во 1985 година станал натурализиран американски државјанин со престој во Њујорк.

Претходно оваа година, Фокс постигна спогодба за клевета од 787,5 милиони долари со Dominion Voting Systems, избегнувајќи судење во кое се очекуваше да сведочат Мардок, неговиот син Лахлан и извршните директори и водители на Фокс.

Тужбата ќе го стави Фокс во центарот на вниманието за ширење лажни тврдења за местење на претседателските избори во САД во 2020 година. Правните експерти велат дека тоа е најголемата спогодба што некогаш ја постигнала една американска медиумска компанија.

Мардок, кој има шест деца, долго време сака неговите деца да ја преземат контролата врз деловната империја. По смртта на Мардок, неговите други деца би можеле да ја оспорат доминацијата на Лахлан, наведува Ројтерс. Секое од неговите четири возрасни деца има удел во бизнисот. Сепак, неговите најмлади ќерки Клои и Грејс од третиот брак со Венди Денг немаат право на глас во одборите.