Ројтерс: Дали Вагнер се враќа на украинското бојно поле?

120

Рускиот претседател Владимир Путин денеска имаше средба со еден од највисоките поранешни команданти на паравоената група Вагнер, Андреј Трошев, објави Ројтерс, додавајќи дека разговарале за тоа како најдобро да се искористат „доброволните единици“ во војната во Украина.

Прашањата кои се наметнуваат по оваа средба се дали Вагнер се вратил, кој го контролира и дали неговите борци се враќаат во војната во Украина?

Вагнер, една од најмилитантните платенички групи во светот, беше основана од Евгениј Пригожин и Дмитриј Уткин, поранешен офицер на специјалните сили во руската воена разузнавачка служба ГРУ.

Како приватна армија, Вагнер и овозможи на Русија да води војна во земји како Сирија, Либија и Мали. Противниците како што се Соединетите држави го осудија Вагнер како брутална криминална група која ги ограбува африканските земји и ги убива оние што ја предизвикуваат.

Вагнер се борел и во Украина и го зазел градот Бахмут во мај по најкрвавата битка во војната. По падот на Бахмут, борците на Вагнер биле повлечени од фронтот.

Во својот врв, Вагнер имаше десетици илјади мажи – на најмалку 50.000 осуденици им беше понудена слобода ако ги преживеат битките во Украина – и десетици илјади руски доброволци, вклучително и многу поранешни специјалци.

Платите беа високи, а Пригожин рече дека командната структура е одговорна и нема бирократија на руската војска.

Но, Пригожин, лут поради, како што рече, глупоста и неспособноста на руското воено раководство, ја презеде контролата врз воениот штаб во јужниот град Ростов, а потоа маршираше кон Москва во бунт на 24 јуни.

Путин првично рече дека ќе го скрши бунтот, споредувајќи го со воените превирања што доведоа до револуцијата во 1917 година, но неколку часа подоцна беше постигнат договор за смирување на ситуацијата. Целосните детали од договорот сè уште се нејасни.

Откако Путин ги прогласи бунтовниците за предавници, Вагнер и Пригожин се најдоа на удар на руската држава. Полицијата изврши рација во имотот на Вагнер, а државната телевизија соопшти дека Пригожин добил речиси 20 милијарди долари од државата.

Кремљ бараше начин да ги стави под контрола борците на групата без да ја изгуби борбената способност на Вагнер.

Приватниот авион со кој Пригожин и Уткин патуваа за Санкт Петербург се урна на крајот на август северно од Москва, при што загинаа сите 10 лица во него, вклучувајќи го и Пригожин.

По смртта на Пригожин, Путин им наредил на борците на Вагнер да потпишат заклетва за верност кон руската држава – нешто што Пригожин жестоко се противел.

Руски извори изјавија за Ројтерс дека некои од борците на групата потпишале договори со Министерството за одбрана, иако многу повеќе се приклучиле на различни руски приватни воени групи.

Непотврдени руски извештаи наведуваат дека за командант на Вагнер е назначен Антон Јелизаров, познат по повикувачкиот знак „Лотус“. Јелизаров, поранешен заменик на Уткин, командуваше со нападот врз Бахмут.

Освен во Украина, Јелизаров учествувал во акции и во Сирија, Централноафриканската Република и Мали. Додека Пригожин го критикуваше рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, Јелизаров рече дека Шојгу е „надвор од контрола“ и дека сака да го уништи Вагнер.

 

Но, не е јасно кој во руската држава го води Вагнер – и до каде може Вагнер да продолжи да работи во странство во места како Сирија, Либија, Централноафриканската Република и Мали.

Состанокот на Путин со Трошев на Вагнер, кој сега работи во Министерството за одбрана, е главен знак дека борците на Вагнер – ако не и самата група – се враќаат во војна.

Обраќајќи му се на Трошев, Путин рече: „Знаете што е тоа, како се прави, знаете за прашањата што треба однапред да се решат за борбената работа да се одвива на најдобар и најуспешен начин“.

Состанокот е и показател дека заменик-министерот за одбрана Јунус-Бек Јевкуров, кој присуствуваше, и Трошев ќе ја координираат работата на борците на Вагнер.

Руски, украински и западни извори посочија дека борците на Вагнер се враќаат на фронтот.

 

Британското воено разузнавање соопшти дека до стотици борци кои претходно биле поврзани со Вагнер најверојатно почнале да се префрлаат во Украина како дел од голем број различни единици.

„Точниот статус на персоналот за прераспоредување е нејасен, но веројатно е дека лицата се префрлени во делови на официјалните сили на руското Министерство за одбрана и други приватни воени единици“, соопшти британското воено разузнавање.

Рускиот воен блогер Рибар, кој има над 1,2 милиони следбеници на Телеграм, рече дека борците на Вагнер ќе се вратат во Бахмут.

„Првите единици на Вагнер почнаа да се враќаат во Бахмут за да водат контраофанзива на претходно изгубените позиции.