„Рајанер“ значително ќе го намали бројот на летови есенва

53

Ирската нискобуџетна авиокомпанија „Рајанер“ денеска објави дека значително ќе го намали бројот на летови оваа есен поради доцнењето на нарачаните авиони „Боинг“.

Рајанер, еден од најголемите купувачи на авиони Боинг, во соопштението наведе дека очекува да испорача 27 авиони во периодот од септември до декември.

Поради доцнење на производството во објектот Spirit Fuselage во Вичита, Канзас и доцнење во поправките и испораките во Сиетл, тие сега очекуваат само 14 авиони да бидат испорачани меѓу октомври и декември. Затоа Ryanair ќе го намали бројот на летови од крајот на октомври, објавија тие, додавајќи дека ќе ги известат патниците преку е-пошта во наредните денови.

Ќе повлече три авиони од својата база во Шарлроа, Белгија, два од Даблин и пет од аеродромите во Италија, вклучувајќи ги Бергамо, Неапол и Пиза. Компанијата планира да го намалат бројот на авиони на британскиот аеродром Ист Мидлендс, португалскиот Порто и германскиот Келн.

„Во моментов проценуваме дека доцнењето на испораката нема значително да влијае на нашиот целен сообраќај оваа година од 183,5 милиони (патници)“, рече извршниот директор на групата Мајкл О’Лири.

„Меѓутоа, ако одложувањата се влошат или се одолговлечат од јануари до март 2024 година, можеби ќе треба повторно да ја разгледаме проценката и малку да ја намалиме“, додаде О’Лири.

Во јули, компанијата ја намали проценката за бројот на патници оваа година од 185 на 183,5 милиони поради можните доцнења со нарачаните авиони на Боинг и протестите на контролорите на летање.

Запрашан дали може да ги потврди доцнењата и кога може да бидат испорачани авионите, портпаролот на Боинг рече дека тие го ценат партнерството со Рајанер и продолжуваат да даваат поддршка.