Поројниот дожд за некого неизмерна среќа: Морска лавица од њујоршката зоолошка исплива до Централ парк/ВИДЕО

94
Фото:JShadab1/Twitter

Иако њујоршката зоолошка градина во Централ парк беше затворена во петокот поради лошите временски услови, една негова жителка – бестрашна морска лавица, успеа да побегне од базенот благодарение на обилните врнежи од дожд кои го поплавија просторот каде што живее, пренесе Њујорк пост.

Но, изгледа дека не ѝ се допаднало премногу да плива во заматената матна вода околу живеалиштето, па релативно брзо се вратила во својот базен.

Силен дожд во петокот на североистокот на САД го парализираше цел Њујорк, мегалополис кој не е навикнат на екстремни временски услови, за многу кратко време.

Од петокот на полноќ водата во Централ парк достигна 20 сантиметри. Ова се податоците на Националната метеоролошка служба. Ова е ниво што не е забележано од ураганот Ајда во 2021 година.

Информациите за бегството на женски морски лав од неговото живеалиште во Зоолошката градина во Централ Парк ги потврди Џим Брехени, извршен потпретседател на Зоолошките градини и аквариуми за здружението за заштита на дивиот свет.