Политико: И претседателот на Романија размислува да биде кандидат за генерален секретар на НАТО

108

Романија ги информира своите сојузници дека нејзиниот претседател Клаус Јоханис размислува да се кандидира против Марко Руте во трката за функцијата генерален секретар на НАТО, објави Политико.

Потегот на Јоханис доаѓа во време кога најголемите сили во алијансата – САД, Велика Британија, Германија и Франција – најавија поддршка за Руте.

Според податоците на Политико, околу 10 членки на НАТО се сè уште неодлучни, вклучително и некои источноевропски земји кои споделуваат стратешки грижи со Романија, но ќе им биде тешко отворено да го оспорат американскиот претседателски кандидат Џо Бајден.

Двајца дипломати на НАТО кои се запознаени со развојот на ситуацијата потврдија дека Јоханис има намера да се кандидира за функцијата, што прв го објави Блумберг.

Кабинетот на романскиот претседател го одби барањето на Политико за коментар.

Претставниците на НАТО стравуваат дека доцното влегување на Јоханис во трката може да се смета за разводнување на единството на алијансата, која веќе се соочува со закани од потенцијалното враќање на Доналд Трамп на функцијата претседател на САД.