Несекојдневен инцидент во национален парк во Калифорнија:Тарантула предизвика сообраќајна несреќа, повреден мотоциклист

90

Еден човек е повреден откако неговиот мотоцикл удрил во кампер во движење кој нагло застанал за да избегне тарантула во парк во Калифорнија.

Тарантула беше виновникот за сообраќајна несреќа во саботата во националниот парк Долината на смртта во Калифорнија, при што мотоциклист беше хоспитализиран.

Службата за национални паркови (НПС) соопшти во соопштението за медиуми дека изнајменото камперско комбе кое превезувало швајцарска двојка ненадејно застанало за да избегне да удри во тарантула додека преминувала на CA-190 источно од Таун Пас во паркот.

Според соопштението, 24-годишен Канаѓанец на мотоцикл удрил во задниот дел од комбето. Брза помош на НПС го однела повредениот мотоциклист во болницата „Desert View“ во Пахрамп, според официјални лица.