Неверојатен тренд меѓу европските тинејџери го вклучи алармот: Масовно купување козметика против стареење, Шведска прва ги забрани

181

Водечки шведски синџир на аптеки воведува старосни ограничувања за нега на кожата против стареење поради зголемената загриженост низ Европа за потенцијалните штетни ефекти врз детската кожа.

Синџирот Hjartat, кој има околу 390 аптеки во Шведска, престанува да продава производи за „напредна нега на кожата“ (која содржи состојки како што се АХА киселини, БХА киселини, витамин А, витамин Ц и ензимски пилинг) на клиенти помлади од 15 години, освен ако имаат родителска согласност или релевантна состојба на кожата, објави Гардијан.

Овој потег уследи по извештаите за бум за нега на кожата кај помладите од 13 години во Шведска, поттикнат од социјалните мрежи.

Ланец на производи за нега на кожа изјави за телевизијата SVT дека 20-40 отсто од нејзините клиенти сега се на возраст под 13 години.

Извештаите сугерираат дека се поголем број деца низ Европа, вклучително и 10-годишните во ОК, се свртуваат кон скапа нега на кожата против стареење во потрага по „помлада“ кожа, под влијание на она што го виделе на апликации како ТикТок.