Многу повеќе од една причина зошто:Пиењето вода на празен стомак наутро е особено важно за општата благосостојба

119
Фото:пекселс

И додека пиењето доволно вода треба да биде високо на вашата дневна листа на здравствени приоритети, се покажа дека пиењето вода на празен стомак е особено корисно.

Ова се основните добри причини зошто треба да пиете вода на празен стомак.

Ги чисти цревата на природен начин

Дехидрацијата е една од најчестите причини за хроничен запек. На дигестивниот систем му е потребна вода за да го исфрли отпадот од храна. Ако нема доволно вода во телото, дебелото црево апсорбира вода, што може да доведе до запек. Пиењето вода на празен стомак помага за природно чистење на цревата и затоа помага во регулирање на дигестивниот систем.

Водата на празен стомак ги исфрла токсините

Експертите тврдат дека пиењето вода на празен стомак ги отстранува токсините од телото. Тоа е главно затоа што кога нема ништо во желудникот, водата поефикасно ја врши својата работа, исфрлајќи ги токсините од телото. Елиминацијата на токсините го подобрува квалитетот на кожата и му дава сјај на лицето.

Го зајакнува имунолошкиот систем

Научните истражувања потврдуваат дека пиењето вода на празен стомак го зајакнува имунолошкиот систем преку подобрување на различните функции на телото. Во една поврзана студија, 40 пациенти со дијабетес тип 2, по 8 недели пиење вода на празен стомак, имале поголемо губење на тежината, како и пониско ниво на шеќер во крвта. Покрај тоа, пиењето вода на празен стомак предизвика намалување на нивото на холестерол и триглицериди.

Водата на празен стомак ја зголемува енергијата

Водата е клучна за одржување на нивото на енергија, а уште повеќе кога ја пиете на празен стомак после спиење. Пиењето вода на празен стомак ги стимулира црвените крвни зрнца, што го зголемува нивото на енергија во телото.

Го забрзува метаболизмот

Не случајно секој нутриционист препорачува соодветна потрошувачка на вода. Забавен факт: стапката на забрзување на метаболизмот се зголемува за околу 25% ако пиете вода на празен стомак.

Помага да се намали телесната тежина

Како што водата го забрзува метаболизмот, телото исто така има тенденција да согорува калории побрзо. Ова е една од најдобрите стратегии што можете да ги следите ако сакате да изгубите тежина.

Нешта на кои треба да внимавате

Експертите препорачуваат трудниците да избегнуваат да пијат вода на празен стомак, бидејќи е важно да се јаде редовно за да се спречи ниско ниво на шеќер во крвта. Поради оваа причина, тие често препорачуваат редовни оброци и закуски (6 пати на ден). Исто така, вреди да се напомене дека иако водата може да помогне да се намали внесот на калории и на крајот да помогне во губењето на тежината, пиењето премногу вода за да се спречи гладот ​​и нејадењето балансиран оброк со соодветни хранливи материи не е добра идеја. Најдобро е да пиете умерено количество вода, а потоа да јадете здрав оброк.