Милевски го објави списокот со фудбалери за дуелите против Украина и Ерменија

125

Селекторот на македонската А репрезентација, Благоја Милевски го објави списокот со повикани фудбалери за квалификацискиот натпревар за ЕП 2024 против Украина (14. октомври, 15:00 часот) во Прага и контролниот меч против Ерменија во Струмица (17. октомври, 15:00 часот).

На списокот на селекторот Благоја Милевски се наоѓаат следните 25 фудбалери:

 

ГОЛМАНИ:

Столе ДИМИТРИЕВСКИ – Рајо Ваљекано, Шпанија

Дамјан ШИШКОВСКИ – Докса, Кипар

Игор АЛЕКСОВСКИ – Работнички

 

ОДБРАНА:

Висар МУСЛИУ – Падерборн, Германија

Тодор ТОДОРОВСКИ – ЗТЕ, Унгарија

Никола СЕРАФИМОВ – Фехервар, Унгарија

Јован МАНЕВ – Осјек, Хрватска

Езѓан АЛИОСКИ – Ал Ахли, Саудиска Арабија

Бојан ДИМОСКИ – Акрон, Русија

Ахмет ИЉАЗОВСКИ – Хвидовре, Данска

Стефан АШКОВСКИ – Раднички Ниш, Србија

 

СРЕДЕН РЕД:

Енис БАРДИ – Трабзонспор, Турција

Елиф ЕЛМАС – Наполи, Италија

Аријан АДЕМИ – Динамо Загреб, Хрватска

Јани АТАНАСОВ – Краковија, Полска

Агон ЕЛЕЗИ – Вараждин, Хрватска

Давид БАБУНСКИ – Мезоковешд, Унгарија

Исник АЛИМИ – Сепси, Романија

 

НАПАД:

Бојан МИОВСКИ – Абердин, Шкотска

Милан РИСТОВСКИ – Спартак Трнава, Словачка

Дарко ЧУРЛИНОВ – Барнли, Англија

Ваљон ЕТЕМИ – Истанбулспор, Турција

Љупче ДОРИЕВ – Согдиана, Узбекистан

Александар ТРАЈКОВСКИ – Хајдук, Хрватска

Димитар МИТРОВСКИ – Вараждин, Хрватска