Ме избркаа од ПСЖ затоа што не ја освоив ЛШ

46

Поранешниот тренер на ПСЖ, Маурисио Покетино, се осврна на неговото отпуштање од клубот во јули 2022 година.

  • Ако го напуштив ПСЖ затоа што не можев да ја освојам Лигата на шампионите, тогаш Гвардиола требаше да биде отпуштен веќе седум или осум пати. Тоа се различни аршини. ПСЖ беше под притисок да ја освои Лигата на шампионите. Кога оваа цел не се постигна, јас бев првиот одговорен за ова, изјави Покетино за „АС“.

Пеп Гвардиола е на чело на Манчестер сити од 2016 година. За цело време на работа, Шпанецот не успеа да ја освои Лигата на шампионите.

Аргентинскиот стручњак го водеше францускиот клуб од јануари 2021 до јули 2022 година. Претходно работеше во Тотенхем, Еспањол и Саутемптон. Во моментов Покетино е без клуб.