EPA-EFE/GEORGE FREY

Кошаркарот на Јута џез, Лаури Марканен, ги заврши воените обврски во претсезоната. Тој помина воена обука во својата земја, Финска, со тоа што можеше да игра за репрезентацијата на Мундобаскетот, каде што имаше просек од 24,8 поени на натпревар.

  • Тоа помина добро. Предизвикувачки е психички и физички. Но, тоа беше добро искуство. Имав добри времиња, стекнав многу пријатели. Добро искуство за лидер што оди напред – истакна Марканен.

Минатата сезона, Марканен ја доби наградата за кошаркар што најмногу напредувал во НБА-лигата. Имаше просек од 25,6 поени, 8,6 скока и 1,9 асистенции.