Лицето убиено во пукањето во Сараево е шведски државјанин, осудуван за тешки кривични дела поврзани со дрога

319
Фото:принтскрин/видео Н1

Лицето кое настрада во престрелката што се случи попладнево во Сараево,  е идентификувано и Н1 Сараево јави дека станува збор за шведски државјанин.

Според неофицијални информации, се работи за 30-годишниот Харис Остердал. Како што пренесуваат медиумите, тој во минатото бил осуден за разни кривични дела, пишува N1 Сараево.

Ларс Харис Остердал беше осуден во 2017 година за водење на криминален синџир на дрога.

Тој е осуден на четири години затвор за поткуп, нелегално возење, тешки кривични дела поврзани со дрога, злосторства со оружје, допинг и кршење на Законот за оружје. Тој ги негираше овие наводи.

За неговите активности известуваа и шведските медиуми.

Исто така, неговиот брат Денис исто така беше осуден во Шведска. Тој е осуден на три години и девет месеци затвор за иницирање и организирање. Во 2016 година е осуден за прекршоци со оружје, полесни прекршоци за дрога, возење под дејство на алкохол, отежнато незаконско возење, наркотици и кражби. Во 2013 година, меѓу другото, беше осуден и за подготвување кривични дела поврзани со дрога.