Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ зборуваше за „Еуроспорт“ пред почетокот на Мастерсот во Париз, а едно од прашањата беше и за „зголемување“ на рекордот на грен слем турнирите.

Францускиот новинар го интересираше дали Ѓоковиќ веќе подготвува јакна со бројот 25, како што беше случајот кога ги освои 23-та и 24-та титула на Ролан Гарос и САД Опен.

“Добив инструкции да не зборувам за тоа јавно (се смее). Тоа се одлични прашања. Ако дојде 25-та титула во јануари, тоа би било одлично. Имав одлични реакции по последните две јакни и се надевам дека Лакост има произведено многу, Среќен сум со 24-та титула, знам дека луѓето, особено во мојата земја, велат „Ајде, да одиме на 25, 30“. Да беше толку лесно, ќе беше супер“, рече Ѓоковиќ и доаде:

„Не знам како изгледа, но знам какво е чувството. Мора да го заработите. Се чувствувам како мачка со девет животи. Секој пат кога играм грен слем, губам еден. Мора да бидете целосно вклучен во тој натпревар. Сега повеќе од кога било. Тоа е и причината зошто сега имам поголеми паузи, морам да се „наполнам“.

Ова ќе биде негов прв турнир по Дејвис купот во Валенсија во септември.

„Тоа беше одличен месец и половина што успеав да го поминам со моите деца, сопруга, родители, пријатели… Квалитетното време поминато со нив е нешто што многу го ценам, но и нешто што не сум го имал во последните 15, 20 години. Се обидувам да го поминам секој можен момент со нив“, објасни Ѓоковиќ, а потоа откри и некои детали за другите активности:

“Играв голф и во Рајдер купот. Беше неверојатно. Бев конкурентен, но уживав. Би сакал да им се заблагодарам на сите во Рајдер купот. Следев и други спорт, ги гледав локалните белградски кошаркарски тимови кои се натпреваруваат во Евролигата. Јас сум љубител на фудбалот и кошарката, љубител сум на тие спортови“, изјави првиот светски рекет кој конкретно се осврна на дуелот помеѓу Звезда и Асвел на премиерата на Евролигата:

„Тоа беше првиот натпревар во Евролигата, со 20.000 луѓе на трибините.

Ѓоковиќ сега се враќа на своите примарни тениски обврски во Берси каде ќе се натпреварува во серијата Мастерс 1000 која ќе трае до 5 ноември. Потоа Новак ќе го има Завршниот турнир во Торино и Дејвис купот во Валенсија.

Тој оваа недела ја започна 397-та недела на врвот на АТП листата и е се поблиску до нивото 400, односно да ја заврши годината како најдобар тенисер во светот.