Кина собори рекорд: За само 24 часа испратени 103 борбени авиони кон Тајван

121

Кинеската војска испрати 103 воени авиони во Тајван во период од 24 часа, што, како што објави во понеделникот Министерството за одбрана на островот, е дневен рекорд во последно време.

Авионите се откриени во периодот од 6 часот наутро во неделата до 6 часот наутро во понеделникот, соопшти Министерството. Како и обично, тие се вратија назад пред да стигнат до Тајван.

Кина, која тврди дека Тајван е дел од нејзината територија, спроведува сè поголеми воени вежби во воздухот и во водите околу Тајван, бидејќи тензиите меѓу двете земји и со САД се зголемија. САД се главниот снабдувач на оружје на Тајван и се спротивставуваат на секој обид за насилно менување на статусот на Тајван.

Тајванското Министерство за одбрана соопшти дека 40 авиони ја поминале симболичната половина пат меѓу Кина и островот. Исто така, пријави 9 поморски бродови во претходните 24 часа.

Министерството ја нарече кинеската воена акција „малтретирање“ за што предупреди дека може да ескалира во сегашната тензична атмосфера.

„Ги повикуваме властите во Пекинг да сносат одговорност и веднаш да престанат со овој вид деструктивна воена активност“, се вели во соопштението.

Минатата недела Кина испрати флота од бродови, вклучувајќи го и носачот на авиони Шандон во водите во близина на Тајван. Вежбите дојдоа веднаш откако САД и Канада пловеа со воени бродови низ Тајванскиот теснец, водите што го делат островот од кинеското копно.