ИДНИНАТА НА СВЕТАТА ЗЕМЈА И КРАЈОТ НА СВЕТОТ: Две руски анализи

24281

Она што се случува во Светата земја е вткаено во минатото исто како и во иднината. Двата текста пред читателите, на Сергеј Путилов и Игор Друз, јасно зборуваат и за минатото и за иднината: зад секоја современа трагедија се кријат длабоки лузни од историјата. За ова пишува Светлана Васовиќ Мекина во својот текст за конечното решение на палестинското прашање.

Во пресрет на одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, кој му наложи на Израел да преземе „привремени мерки“ со цел да го спречи геноцидот врз Палестинците, израелскиот министер за надворешни работи реши да ги шокира соговорниците на средбата со министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската унија. Министерот Израел Кац на тој начин на своите колеги од ЕУ им го претстави планот за преселување на Палестинците на вештачки остров кој би се наоѓал во Средоземното Море, со „поглед на Газа“. Оваа идеја дополнително ги поддржа обвинувањата на јужноафриканските адвокати, кои претходно предупредуваа на изјавите на високи израелски политичари како доказ за „геноцидни намери“ на властите во Тел Авив. Покрај тврдењата дека Палестинците се „човечки животни“ и дека треба да бидат „истребени“, водечките израелски политичари не се оддалечија од споменување на библиски приказни и „Амалек“, поттикнувајќи уништување на палестинскиот народ. Не треба да се заборави ниту помалку лудиот предлог според кој треба да се фрли атомска бомба врз Газа. Организациите за човекови права, правни експерти и претставници на ОН ги осудија повиците за смрт на Палестинците, велејќи дека тоа се планови за етничко чистење на Газа. Заеднички именител на сите овие спорни идеи е дека тоа е израелската верзија на „конечното решение“ на палестинското прашање. За да го намалат населението во Газа, израелските власти разработуваат начини како насилно да ги иселат Палестинците до граничната зона на Египет, до Синајскиот Полуостров или да ги протераат на вештачки остров во Средоземното Море.

Имаше и идеи за депортирање на Палестинците во Конго и трајно окупирање на Појасот Газа со нови, нелегални еврејски населби. Сите овие планови се толку радикални и шокантни што беа отфрлени дури и од Соединетите Американски Држави, главниот сојузник на Израел, иако Америка со месеци овозможува убивање на Палестинците со постојана испорака на воен материјал до владата на Бенџамин. Нетанјаху. Несомнено е дека најбруталната од сите израелски закани е онаа со која израелскиот министер за наследство Амихаи Елијаху повторно пред неколку дена побара „војната во Појасот Газа да се заврши со атомска бомба“. Во интервјуто тој посочи дека „и во Хаг“ знаат каков е неговиот став, повикувајќи се на Меѓународниот суд на правдата (МСП). Елијаху, исто така, во ноември предложи Израел да фрли атомска бомба на Појасот Газа. Јужноафриканскиот правен тим исто така ги вклучи изјавите на Елијаху во образложението на тужбата против Израел пред највисокиот суд на ОН“.

Зошто сето ова се случува?

Путилов и Друз одат до самата суштина.

СЕРГЕЈ ПУТИЛОВ
ДАЛИ Е МОЖЕН МИР ВО ЕРУСАЛИМ: Помеѓу историјата и модерноста
Поглед од Маслиновата Гора
Од Маслиновата Гора се отвора прекрасна панорама на Ерусалим – светиот град за претставниците на три светски религии: христијанството, јудаизмот и исламот. Веќе при првата посета на главниот град се восхитува на незамисливата мешавина на епохи, култури и стилови. Лево се камени урнатини од ерата на првиот и вториот храм. Десно, можете да ги видите двете сиви куполи на Храмот на Воскресението од ерата на крстоносците. Сето ова е опкружено со назабени тврдини со црни дупки, изработени од моќни варовнички блокови. За тоа веќе се погрижиле Турците Османли кои владееле со Палестина цели 400 години. Рамните покриви на синагогите седат покрај куполите на црквите и џамиите тенки како чемпреси.

Во масата на станбени области, врамени со дрвјата на „светата градина“ (Харам ал-Шариф) на планината на храмот се издига огромна златна купола. Почива на син октагон чија глеѓ е блескава. Тоа е џамијата на Омар, или куполата на карпата – највеличествениот споменик во Ерусалим и на Блискиот Исток. Претходно, таму стоеше не помалку величествениот Соломоновиот храм, каде проповедаа старозаветните пророци, најавувајќи го доаѓањето на Божјиот Син во светот. Стариот град-тврдина се издига над долината Јосафат покриена со маслинови дрвја и стари надгробни споменици – местото на Страшниот суд.

Град кој ја менува бојата
Како камелеон, Ерусалим може да ја промени својата боја. Преку ден е обичен – кафеав со сив, а навечер, на зајдисонце, наеднаш станува опал-розев. Работата е дека главниот градежен материјал овде отсекогаш бил месниот камен што се ископува во околината на градот – таканаречениот ерусалимски камен. Тоа е редок подвид на варовник. Кога се обработува на допир и по изглед, станува сличен на сирењето, а кога се користи како градежен материјал, куќите направени од ерусалимски камен под зраците на сонцето што заоѓа добиваат неверојатна розова нијанса. Овде, оваа февруарска вечер, градот распослан на ридовите под проѕирно небо, гори во оган како одраз на Небесниот Ерусалим.

Овој еднаш ќе се спушти од сончевите височини на земјата! И го видов светиот град, новиот Ерусалим, како слегува од небото од Бога, подготвен како невеста украсена за својот маж… А градбата на неговиот ѕид беше јаспис, а градот беше чисто злато, како чисто стакло. И дванаесет порти дванаесет бисери, секоја порта беа од еден бисер (Отк. 21, 2, 18, 21) – пишува авторот на Апокалипсата.

Заѕидана врата
Патем, во времето на Христос, како што известува Јосиф Флавиј, Ерусалим имал точно дванаесет порти. Денес, точно е, останаа само седум од нив. Во исто време, најголемата од нив, онаа што води до Елеонска Гора – Златната порта е заѕидана. Преку нив Христос еднаш влегол во градот на магаре и придружуван од возбудена толпа. И преку нив, според еврејската традиција, Месијата ќе дојде во последните времиња. За да не помине овде „еврејскиот пророк“, Турците Османли кои Евреите и христијаните ги сметале за „неверници“, ја заѕидале вратата со камења. Дури и во таков детал, припадноста на градот на три религиозни света во исто време оставила свој белег на неговиот изглед. Такво е тоа, многукратното духовно срце на човештвото.

Но, може да се каже дека Ерусалим е и вистинскиот „папок на светот“. Ако не верувате, одете во познатиот Храм на Воскресението – има скулптура која го прикажува овој дел од телото.

Сега е немирно во оваа престолнина на светот, која Евреите ја нарекуваат Ерусалаим („место на мирот“), а Арапите Ел Кудс, односно „светиот град“. Во стариот град, за време на прославата на Денот на градот, секоја година избива расправија меѓу Евреите и муслиманите за тоа кој припаѓа на Ридот на храмот. Не е решено ниту прашањето за статусот на самиот град. И Евреите и Палестинците сакаат да го направат својот главен град и се подготвени да се борат меѓусебно до целосно истребување за доброто на кучето. Обединетите нации, од друга страна, инсистираат Ерусалим да добие меѓународен статус: градот мора да биде отворен за сите. На 10 декември 1949 година, Генералното собрание на ОН донесе резолуција според која целиот Ерусалим и неговата околина требаше да се предаде на меѓународната администрација. Како одговор на ова, израелската влада официјално го прогласи Ерусалим за главен град на државата и донесе одлука за преместување на Кнесетот (парламентот) и владините институции од Тел Авив во Ерусалим. Трансјордан, исто така, ја отфрли резолуцијата на ОН. Ова беше причина за неколку арапско-израелски војни. Повеќето земји, вклучително и Русија, исто така не го признаваат Ерусалим како единствен главен град на Израел и затоа ги задржуваат своите мисии во крајбрежниот Тел Авив. Во Ерусалим, а не на Западниот брег на реката Јордан или во Газа, се решава главното прашање – дали ќе има мир во Светата земја или не.

Од кога постоел градот?
Библијата вели дека пред многу векови, многу пред основањето на Ерусалим, Авраам дошол со својот син Исак на местото на идниот град по Божја заповед да принесе жртва. Околу 1000 година п.н.е., кралот Давид ја основал својата престолнина овде. Иако триилјадната годишнина од израелската престолнина беше прославена со раскош, што беше поврзано со времето на основањето на Давид, во реалноста Ерусалим, според археолозите, е многу постар, најмалку илјада години. Ова звучи многу блиску до вистината: затоа што, според традицијата, Адам, првиот човек, се населил во тие краишта по протерувањето од рајот. По смртта на кралот Давид, неговиот имот бил поделен на израелско и јудејско царство. И, како што е познато, „дом кој е поделен во себе ќе се урне“.

И навистина: наскоро вавилонскиот цар Навуходоносор го освоил Ерусалим, го уништил првиот храм и ги одвел Евреите во ропство. Но, по половина век, владетелот Кир, кој бил голем пријател на Евреите, дошол овде и им дозволил делумно да го обноват главното јудејско светилиште. Подоцна, фалангите на непобедливиот Александар Македонски тргнале по библиските ридови. Во првиот век п.н.е. тие биле заменети со римски групи.

Од Ирод до христијанските цареви
За време на императорот Ирод, кој поради својата работа, суровост и лукавство бил наречен Велики, иако всушност зависел од волјата на Рим, Светата земја достигнала голем просперитет. На урнатините на првиот храм бил изграден втор храм, чии урнатини се зачувани до денес. Во Ерихон, Масад и други места биле изградени тврдини и замоци. Христос се родил за време на владеењето на Ирод. Евреите во него го гледале само Месијата кој ќе ја ослободи нивната татковина од омразените Римјани. Кога тие надежи не се остварија, Исус беше предаден да биде распнат на крст, а непослушното племе го крена оружјето. Во 1966 година избувна востание. Римјаните го задушиле со голема суровост, што резултирало со уништување на вториот храм, уништувањето што го претскажал Исус. Ерусалим станал западна провинција неколку векови.

По катастрофата, градот бил запоставен се додека, за време на владеењето на императорот Константин (306–337), христијанството станало официјална религија на Римската империја. Со посветувањето на Ерусалим на мајката на Константин Јелена – жестока христијанка, која подоцна беше прогласена за светица – во градот почнаа да се градат бројни храмови и светилишта, а беа извршени и археолошки ископувања.

Времето на царот Константин
Кога ќе се погледне од дното нагоре од дното на цистерната издлабена во варовникот, каде што беше фрлен Неговиот крст заедно со друго ѓубре по распнувањето на Господа, се сфаќа дека тоа воопшто не било едноставна работа во времето кога св. Јелена бараше свети нешта. Всушност, до времето на ископувањето на Голгота (местото на денешниот храм на Воскресението), веќе поминаа околу триста години! Дотогаш, повеќето предмети поврзани со Христос биле фрлени и почивани под дебел слој земја. Најпрво беше ископан ридот Голгота, а потоа и пештерата на Светиот гроб Господов. Недалеку од нив беа пронајдени три крста – светиот крст на Спасителот, а исто така и крстовите на разбојниците кои беа распнати со Него. Го зацврстиле Христовиот Крст ставајќи на него мртовец и тој веднаш оживеал. Дел од пронајдениот Крст бил оставен во Светиот град, а остатокот од животворното дрво му бил испратен на царот Константин Велики.

На местото каде што се пронајдени светите нешта, набрзина биле изградени три величествени храма, чија убавина не може да се спореди со ништо друго. Главната зграда беше Храмот на Воскресението изграден на местото на Светиот гроб. Кувуклијата (Гробницата) во храмот била особено убава, изработена од бел мермер, украсена со дванаесет столбови со сребрени капители. За жал, ништо од ова не преживеало до денес – премногу често во текот на изминатите векови, главниот храм на христијаните станал арена на војни, кои понекогаш го уништувале до темел. А сепак, благодарение на тоа што во античко време географските карти не се цртале како што се денес – во форма на симболи и бројки кои се разбирливи само за осветените – но со куќи, кули на тврдини, замоци, можеме да добиеме одредена идеја за таа далечна ера.

Јустинијанова епоха
Мозаик од времето на императорот Јустинијан (6 век) пронајден при ископување на византиска црква во градот Медва во Јордан, ни дава слика од византиски Ерусалим. Се гледа дека зад Северната порта имало полукружен квадрат со столб во центарот (оттука и сегашното арапско име на портата, Баб ал-Амуд – „Портата на столбот“). Две прави улици со покриени колонади, улиците што водат подалеку од плоштадот, водеа до јужниот дел на градот. На една од тие улици гледаа фасадите на двата главни храма во Ерусалим: црквата на Светиот гроб и огромната црква Света Марија, изградена од големиот православен император Јустинијан. Покрај тоа, мапата покажува и други храмови и манастири, замокот на патријархот, форумот, кулите и портите. Плоштадот на храмот, каде што сега се издига златната купола на Омаровата џамија, тогаш беше прикажан само како празен простор со мала црква во долниот десен агол.

Кога војската на нови освојувачи – Арапите – се приближила до назабените ѕидини на тврдината на Ерусалим, голем дел од Светата земја веќе била под нивна контрола. На Византија, ослабена од борбата против внатрешните ереси и неодамнешната војна против Персија, не можеше да се смета на победа. Во 638 ​​година, по двегодишна опсада, патријархот Софрониј му го предал Ерусалим на калифот Омар ибн ал Хатаб. Така заврши првиот период на христијанскиот Ерусалим. Врз основа на низа сведоштва, Омар се искачил на ридот на храмот придружуван од неговиот советник – Евреин кој го прифатил исламот, за да го одреди местото на „дури и штија“ – камен-темелник на целиот свет, кој според еврејските религиозни верувања, почиваат во темелите на храмот. Омар наредил да се исчисти гората на храмот и таму да се изгради џамија, која до ден денес служи како визит-карта на Ерусалим. А сепак, иако многу Арапи се преселиле во Ерусалим, мнозинството од населението, како и досега, го сочинувале православни Грци, Сиријци и Ерменци.

Доба на крстоносните војни
Така беше се додека целата работа со деликатноста на слонот пронајден во стакларницата не ја презеде Латинскиот Запад. Како резултат на крвавите крстоносни војни во Светата земја, христијаните засекогаш станаа безначајно и понижено малцинство овде. Во 1095 година, римскиот папа Урбан II ги повика римокатолиците во Европа да го ослободат од рацете на неверниците главното светилиште на христијанскиот свет – Светиот гроб. Владетелите на раните земји на Европа брзо се одзваа на неговиот повик и по четири години обединета армија од витези и нивни слуги, честопати само авантуристи кои гордо се нарекуваа крстоносци, го опседнаа Ерусалим.

Опсадата на градот траела девет дена; откако одреди напаѓачи влегле во градот преку дупка што ја пробиле во Северниот ѕид, таму направиле масовен колеж. За време на упадот на Светиот град, беа убиени илјадници муслимани, Евреи и „расколници“ – православни, копти и Ерменци. Крстоносните хроничари ни даваат страшни слики од падот на Ерусалим: „Нашите (крстоносците) ги гонеа бранителите на градот, ги убиваа и ги обезглавија, бркајќи ги сè до Соломоновиот храм, и имаше таков колеж што нашите станаа до глуждови во крв… нашите заробија многу мажи и жени во храмот и ги убиваа колку сакаа“.

Христијанскиот свет немаше голема корист од целата таа епопеја која траеше век и половина.

Неуспехот на папската власт

Токму во периодот на крстоносните војни, проследено со масовна смрт на мирното население и одмаздничката одмазда на муслиманите, етнографската рамнотежа во Светата земја се променила во корист на муслиманите. Во годините на нивната моќ, витезите го претворија Ерусалим во престолнина на Кралството Ерусалим што го основаа и се обидоа да извршат насилна христијанизација. Во исто време, многу муслимански светилишта беа претворени во цркви. Така, џамијата „Купола на карпата“ станала храм Господов (Темплус Домини), џамијата Ал-Акса станала храм на Соломон (Темплус Соломонис). Затоа, не треба да чуди што, откако ги вратија своите светилишта, муслиманите постапија аналогно на христијанските светилишта.

По крвавото освојување од Европејците, Ерусалим беше речиси празен од луѓе. Затоа, за да го населат градот, крстоносците почнале овде да носат христијани од Трансјордан и Сирија, доделувајќи им четвртина помеѓу Дамаск и Лавовска порта, ги намалиле даноците на земјоделските производи и ги централизирале сите владини и црковни институции во Ерусалим. Благодарение на овие напори, градот почнал да цвета во средината на 12 век. На местото каде што порано бил замокот Ирод, биле изградени Кралските и Патријаршиските замоци – а во близина имало манастири и конаци за витези од различни редови; илјадници верници од цела христијанска Европа дојдоа да ги посетат светилиштата.

Етнички, мнозинството од населението на Ерусалим тогаш се состоело од Европејци, главно Французи, а главниот јазик на комуникација бил францускиот. Но, за разлика од соседна Сирија, каде францускиот остана втор најважен јазик по арапскиот уште од времето на крстоносните војни, во современиот Израел јазикот на Франките го зборуваат многу малку луѓе. Така, една наша приврзаничка, која за жал на училиште учеше француски, не можеше да го примени своето знаење, дури ни на аеродром. Уште поза жал, во Израел речиси насекаде и одговорија на руски – нашиот човек се гледа од далеку.

Арапите против крстоносците
Во Ерусалим имало и значителни групи германски, шпански, провансалски и унгарски витези. Како и досега, во градот живееле таканаречени источни христијани, Грци, Копти и Сиријци. А муслиманите и Евреите не смееле да живеат во градот. Сепак, и двајцата можеле да го посетат градот на деловен план, а одреден број Евреи се населиле во близина на градот. Бидејќи пристапот на христијанските Арапи до трговијата не бил ограничен, се случило во 150-те години кога крстоносците владееле овде со железна рака, многу синови на Исмаил со темна кожа преминале во христијанство. Нивните потомци сега живеат во христијанскиот кварт на Ерусалим и се расфрлани низ палестинската управа.

Во спомен на времето на крстоносците, крстените палестински млади извидници маршираат низ Ерусалим во униформа на звукот на воените тапани на Велигден. За среќа, тие немаат оружје.
Но, силите беа премногу нееднакви. Против неколкуте витези од Запад, се крена целиот муслимански исток. Во ноември 1187 година, по долга опсада, арапската војска под команда на владетелот на Египет Салах ад-Дин (Саладин) го окупирала Ерусалим. На христијаните, со исклучок на оние кои припаѓаат на источните цркви – православни, коптски и ерменски, им беше забрането да живеат во градот, многу цркви беа претворени во џамии, во верски и добротворни институции на муслиманите. Започна периодот на целосно исламско владеење. Во нашево време, главните надежи за ширење на Исусовите учења во Светата земја, како и во времето на Спасителот, се поврзани со преобраќањето на самите Евреи. Веќе сега, бројот на христијанско-евреи го надмина нивниот број кај Арапите.

Од Турците до денес
По арапското владеење, на Светата земја следело четиристогодишно владеење на Турците Османлии. Дури кога претрпеа пораз во Првата светска војна, беа принудени да ја отстапат Палестина на „господарката на морето“ – Англија. Но, колонијалниот период беше прилично краток. Под притисок на еврејските герилци, британските војници биле принудени да побегнат, напуштајќи се. Веќе во 1948 година, ОН прогласија создавање на две суверени држави на оваа земја – Израел и Палестина. Додека се случи првото, палестинската држава постои само на хартија до ден-денес. Ова ги принудува Арапите повторно и повторно да земат оружје. Се додека „ционистичките окупатори“ не бидат фрлени во морето.

Која е главната историска лекција за Ерусалим? Историјата сведочи дека крвопролевањето овде се обновува секогаш кога секоја од конфликтните страни се обидува да го прогласи градот исклучиво „своен“. Така постапиле крстоносците кои од неа ги избркале Евреите и муслиманите, но на крајот и самите биле принудени неславно да избегаат од Светата земја. Потоа, муслиманите кои се обидоа да ги искоренат Евреите од Ерусалим од 1948 до 1967 година и кои како одговор добија тежок пораз во Шестдневната војна и израелската окупација на Ерусалим. За жал, победниците не можеа да извлечат поука од историјата и, од своја страна, го прогласија градот за „една и неделива“ престолнина на нивната држава. Со ова категорично не се согласуваат само Палестинците и огромниот муслимански свет кој стои зад нив, туку и голем дел од човештвото, претставено од ООН. Ерусалим не може да биде туѓ. Како и Библијата, таа им припаѓа на трите светски религии и нивните следбеници. Затоа во 1948 година ОН го прогласија за отворен град, односно град кој им припаѓа на сите што живеат во него.

ИГОР ДРУЗ: Проектот „Трет храм“ како јадро на блискоисточниот конфликт
Зборува Сергеј Лавров
Во јануари беа донесени неколку важни меѓународни пресуди за осуда на израелската воена операција во Појасот Газа, во која беа убиени повеќе од 26 илјади Палестинци, главно жени и деца. Да потсетам дека Русија првично предупреди на таков трагичен тек на настаните, поради што се спротивстави на операцијата на ИД во Газа. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на 26 октомври изјави дека уништувањето на Појасот Газа и протерувањето на два милиони жители од тамошната енклава ќе предизвика катастрофа за многу децении, ако не и векови. Лавров тогаш рече дека е невозможно да се елиминира палестинското радикално движење Хамас „без да се уништи Газа со мнозинството од нејзиното цивилно население“. Според рускиот министер, милитантите на Хамас се однесувале неприфатливо со нападот на Израел на 7 октомври, но отворените закани на Тел Авив дека „безмилосно ќе му се одмазди“ на Хамас не се во согласност со меѓународното хуманитарно право.

Половина одлука на меѓународен суд
На 26 јануари, Меѓународниот суд на правдата во Хаг делумно призна дека Русија е во право, пресудувајќи дека Израел мора да престане со дејствијата што може да ја прекршат Конвенцијата за спречување на злосторството геноцид.

Одлуката беше исправна, но нејасно формулирана и со половина срце. Одлуката дојде по разгледувањето на тужбата на Јужна Африка. Поточно, судиите одлучија дека израелската влада мора да се погрижи нејзината војска да не изврши геноцид врз народот на Газа, да преземе чекори за да спречи и казни поттикнување на такви дела и да обезбеди докази за геноцидот, доколку ги има, да се зачуваат.

Судиите, сосема контрадикторно, ги поддржаа речиси сите мерки што ги бараше Јужна Африка, освен главната: барањето за прекин на израелската воена операција во Појасот Газа, на што Русија логично се спротивстави. Затоа, одговорот на руското Министерство за надворешни работи на одлуката на Судот на ОН беше праведен: „Наспроти многуте очекувања, одлуката не содржи барање Израел да ги прекине непријателствата и да ги повлече војниците од Појасот Газа. Сепак, Судот прелиминарно призна дека степенот на страдањето на цивилното население во Газа го прави „оправдано да се покрене прашањето за геноцид. Ова уште еднаш ја потврдува валидноста на ставот на Русија за потребата од итен прекин на насилството“.

Противречности на Жозеп Борел

Уште една значајна изјава беше дадена на 19 јануари. Во тоа време, шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, рече: „Израел го финансираше Хамас за да ја ослабне палестинската власт. Според него, „само создавањето на палестинска држава, која ќе биде наметната однадвор, ќе доведе до мир, дури и ако Израел инсистира поинаку“.

Се чини: многу е добро што е дадена оваа сензационална изјава, со оглед на тоа колку е измамлива европската дипломатија. Угледни Израелци веќе зборуваа за фактот дека Хамас го создаде и го поддржува Израел. Така, рабинот Авнер Коен, кој дваесет години беше одговорен за верските прашања во Газа, изјави: „Хамас, на мое големо жалење, е создавање на Израел“.

Но, ако е така, израелското раководство не можеше да не знае за неизбежниот напад на Хамас, кој не може да не биде полн со агенти на Мосад – доколку го создаде Тел Авив.

Од ваквите изјави на Борељ требало да следи логиката на барањето израелската армија да ги прекине операциите во Газа, за што Русија зборува долго време. Исто така, неопходно е да се спроведе внатрешна израелска истрага за тоа кој во ходниците на израелската моќ знаел за претстојниот напад и не се мешал во него, со што ефективно ќе се овозможи нападот на Хамас, кој повлекува страдање и смрт на граѓаните на овој Блиски Исток. земја.

Но, такви конкретни изјави на Борел нема, исто како што нема обид да се спротивстави на огромните испораки на европско оружје за Израел, кои постојано пристигнуваат, особено од Германија. Напротив, шефот на дипломатијата на ЕУ, Јосеп Борељ, нуди други, доста контрадикторни ставови. Така тој изјави дека Израел мора да ги земе предвид „правилата на војната“ при бомбардирањето на Појасот Газа! „Бомбардирањето мора да ги земе предвид жртвите што ги предизвикува“, рече Борељ во интервју за шпанскиот весник „Паис“. Како да може да има бомбардирања без цивилни жртви доколку се изведат во една од најгусто населените области на планетата!

Сорос и Палестинците
Во принцип, Западот продолжува активно да го поддржува Израел, вклучително и снабдување на неговата војска, која, всушност, никој не го спречува постепено да го уништува населението во Газа.

А сепак, се слушаат пропалестински изјави; Пропалестинските структури добиваат дури и значително финансирање од либералните сили. На пример, американското истражување „Capital Research Center“ откри дека Сорос испратил 22 милиони долари за поддршка на разни пропалестински организации кои се спротивставуваат на Израел, иако постојано ги обвинува своите противници за антисемитизам.

Во принцип, ситуацијата на Запад е, на прв поглед, парадоксална: главната линија е поддршката за Израел, но глобалистите сè уште не дозволуваат Палестинците целосно да бидат протерани од нивната земја.

За што се работи?

Градење на третиот храм: предизвици и одговори
Одговорот можат да бидат изјавите на бројни научници и политичари кои сметаат дека главниот „нерв“ на блискоисточната политика е изградбата на Третиот храм. Да потсетиме, за можноста за обид за ваква конструкција од страна на крајнодесничарската влада на Бенјамин Нетанјаху „алармантно“ зборуваше поранешниот министер за надворешни работи на Израел, Шломо Бен-Ами, кој смета дека кабинетот на Нетанјаху може да гази „ чувствата на муслиманите во врска со џамијата на ридот на храмот и пропагирањето на самоубиствени идеи за изградбата на библискиот храм во Ерусалим“.

Познатиот советски и руски дипломат Матузов изјави дека христијаните и муслиманите се против ваквиот проект, бидејќи според традицијата на двете религии, во овој храм треба да дојде синот на пропаст, Антихристот. Тој смета дека Третиот храм е главниот проблем, а останатото е споредно и за тоа јавно кажа: „Прашањето со нафтата е прикривање на вистинската слика за борбата што се води на Блискиот Исток од почетокот… Православните веруваат дека создавањето на Третиот еврејски храм, кој лажниот месија сака да го постигне, го доведува до блискиот крај на светот. А од гледна точка на јудаизмот, во центарот на овој храм треба да има престол, кон кој се стреми Масијах“.

Може да лежи решението за горенаведените парадокси на глобалистичката политика кон Израел и Палестина. Ако тргнеме од религиско-политичките цели на оние кои се обидуваат да го обноват Третиот храм, тогаш тие немаат потреба да го зајакнуваат Израел како традиционална национална држава, исто како што не треба да ги протераат сите Палестинци од Газа. Тие исто така треба да ги придобијат Палестинците и да ги направат свои сојузници, бидејќи преку нив во проектот може да се вклучи и остатокот од исламскиот свет, како и другите региони.

Приказни од Јехуда Глик
Тоа го потврдуваат и изјавите на поддржувачите на изградбата на овој храм. Во 2018 година, произраелската „Независимаја газета“ го интервјуираше рабинот Јехуда Глик, пратеник во израелскиот парламент од владејачката партија Ликуд, кој на пошироката јавност и е познат како важен лобист за изградбата на овој храм.

Во ова интервју, рабинот го изјави следново: “Пред десет години, околу сто Евреи учествуваа во искачувањето на ридот на храмот секоја година, а сега сме педесет илјади! Сè е во наши раце и Бог ќе ни помогне. од Москва?Не верувате дека народите од целиот свет ќе го прифатат изгледот на Третиот храм?И дали можевте да предвидите дека Советскиот Сојуз ќе се распадне пред неколку децении?За нас е важно ова место да биде отворено за СИТЕ луѓе кои веруваат во Бога. Ние ги осветлуваме сите народи“, рече пратеникот од Кнесетот. да побрза.”

„Независимаја газета“ забележува дека „во интервју минатата година, Глик рече дека верува дека планината на храмот има потенцијал да стане меѓународен центар на верска толеранција“.

Храмот на толеранцијата?
Затоа, овој проект, како што го замислија неговите архитекти, е глобален, а не интраизраелски и треба да биде прифатен од народите од целиот свет. Лобистите сметаат и дека рокот за спроведување на нивниот план брзо се приближува.

Новинарот го прашал рабинот: „Вие го водевте Институтот за институт и таму се тврди дека наместо муслимански згради, потребно е да се обнови храмот во формата каков што бил во времето на императорот Ирод…“ Јехуда Глик одговорил: „Ако муслиманите се согласат, тогаш нивните џамии можат да станат дел од идниот храм. Се надевам дека ќе се согласат“.

Може да се наведат многу слични „екуменски“ изјави на лобистите за градење храмови.

Сега прикажавме факти кои тешко се оспоруваат. Проектот Трет храм постои, тој навистина е „нервот“ на блискоисточниот конфликт, тие повеќе лобираат за него отколку влијателните сили и се обидуваат да го спроведат како глобален, екуменски проект.

Но, за целосно да ја разбереме ситуацијата, ќе треба да преминеме на хипотези, кои, сепак, се засноваат на факти.

Факти и претпоставки

Се чини дека целосната контрола на планината на храмот од страна на националната држава Израел во нејзината модерна форма донекаде ќе ѝ наштети на изградбата на Третиот храм и на оние кои се вклучени во работата. Технички гледано, од перспектива на политичка и воена моќ, израелските власти долго време можеа да ја одземат планината на храмот од Арапите и таму да изградат што сакаат. Но, ако едноставно ги исфрлите муслиманите од џамијата Ал-Акса, ја срамнете со земја и потоа изградите еврејски храм таму, тогаш целиот исламски свет, а не само исламскиот свет, ќе експлодира од огорченост.

Според архитектите на проектот, Третиот храм треба да вклучува водач не само на Израел, туку и на светско ниво – односно, наводно, месијата што секој треба да го прифати. Но, од друга страна, не можат да дозволат уништување на израелската држава, за што изминативе години зборуваат многу политичари и експерти. На крајот на краиштата, жителите на Израел и неговите потенцијални граѓани треба да станат потпора на глобалниот лидер како што го замислија архитектите на проектот. Затоа, тие ќе се обидат да го зачуваат Израел, иако во малку ослабена форма, и ќе се обидат да воспостават еден вид меѓународен протекторат над Храмот, со што на лидерот крунисан во Третиот храм ќе му даде меѓународен карактер, што е многу важно за стекнување поддршката на целото човештво, за која толку многу зборуваат. Дури тогаш, според планот на глобалистите, сите земји, вклучувајќи го и Израел, ќе треба да станат провинции на кралството на Машиах.

Во овој поглед, важно е да се обрне внимание на тоа како точно глобалистите ги програмираат наводно пропалестинските сили на Запад. Во повеќето случаи, таканаречените конзервативци од Западот, кои се залагаат за зачувување на нивните национални традиции, институцијата на семејството и јавното здравје, дејствуваат од крајно произраелски позиции. Ова е особено забележливо кај американските протестанти, кои дури отидоа дотаму што ги испорачуваат, каде што е потребно, црвените јуници потребни за жртвување при изградбата на Третиот храм. А „конзервативниот“ Трамп беше најпроизраелскиот претседател на САД, дури и во споредба со неговите претходници и самиот Бајден. Згора на тоа, Трамп значително го приближи овој, така да се каже, „градежен проект на векот“ до фактот дека како претседател на САД го поддржа признавањето на Источен Ерусалим како составен дел на Државата Израел. Истото важи и за европските конзервативци.

Неолиберална позиција
Од друга страна, има многу политичари и општествени активисти во ЕУ и САД кои, иако релативно умерено, се спротивставуваат на Израел, но во исто време ја поддржуваат деиндустријализацијата на нивните земји под превезот на „борба против климатските закани“, го поткопуваат општеството со легализирање на дрогата, наметнување сексуални перверзии итн. На пример, светски познатата Грета Тунберг се изјасни против воената операција во Газа – јасно на поттик на нејзините покровители, кои го создадоа и пропагираат нејзиниот имиџ. Да ги потсетиме читателите: шведската еколошка активистка Грета Тунберг е правнука на познатиот банкар Лајонел В. Фондацијата на семејството Ротшилд. Излегува дека Ротшилдовите, кои некогаш играа важна улога во создавањето на државата Израел, сега го креваат гласот против израелската политика со помош на нивниот далечен братучед…

Или – да се вратиме на Сорос. Тој, меѓу другото, и дал 710 илјади долари на официјално пропалестинската организација Adalah Justice Project. Сепак, оваа структура е позната по тоа што го промовира ЛГБТ движењето на своите веб-страници, кое е забрането во Руската Федерација. Јасно е дека поддржувачите на таквото движење ќе бидат толерантни кон идниот глобален „центар на толеранција“ во форма на Третиот храм, за кој се бори веќе споменатиот Јехуда Глик. На Сорос и друштвото им треба нова сорта на Палестинци, а не строгите брадести мажи со митралези кои се борат за исламот и традиционалниот морал.

На ниво на држави индикативен е примерот на Јужна Африка. Кога таму владееја белците, тие водеа целосно произраелски курс во надворешната политика, но ги почитуваа традиционалните вредности во земјата. Меѓутоа, кога, со напорите на глобалистите, нивната влада беше заменета со црн либерален режим, Јужна Африка почна да дава многу остри изјави против Израел, а исто така ја поднесе гореспоменатата тужба против Тел Авив пред судот на ОН. Либералната приказна: некогаш силните семејства и моралот беа уништени, а сега се работи за целосна либерализација и губење на моралните обележја. Сега таму владеат „условниот Сорос“ и Стејт департментот.

Очигледно, има само едно објаснување за сите овие очигледни парадокси: глобалистите создадоа, така да се каже, различни столбови за реконструкција на Третиот храм и последователна изградба на глобална империја. На прв поглед се спротивставуваат, но имаат еден проект и се обединети на највисоко раководно ниво.

Два столба за изградба на храм
Конвенционалните леви либерали го расипуваат моралот, го подготвуваат доаѓањето на оној кој, според стандардите на христијанството и исламот, е син на пропаст и ги подготвуваат масите на оние кои ќе го поздрават хипотетичкиот светски лидер кој ќе седне во Третиот храм. Но, формално ориентирани кон десницата, конзервативците го подготвуваат Третиот храм и вооружените сили за идниот глобален лидер (наркозависниците и асексуалната младина на либералите нема да можат да се борат со оружје против непријателите на храмот).

Пред нас, условно кажано, космополитскиот насилник Сорос со неговата банда и, повторно условно кажано, националната бирократија на Израел со своите фундаменталистичко-протестантски вазали, која не го пушта Сорос во неговата земја, иако тој како Евреин има целосно право. до израелско државјанство, а да не зборуваме за влез во Израел. Но, нивниот меѓусебен конфликт не е опасен. На крајот на краиштата, консензусот на овие, делумно спротивставени, колони е можен токму врз основа на идната изградба на храмот како меѓународен проект и заедничките „мировни сили“ кои ја контролираат планината на храмот и целата планета. Сите ќе ги обедини оној кој ветува „мир и безбедност“, како што е предвидено во Библијата. Дотогаш, конфликтите меѓу овие, на прв поглед спротивставени, колумни се дури неопходни за луѓето да побараат помош од претстојниот глобален „миротворец“.

Каде е Русија?
Според православното предание, постојат и различни категории на демони, кои меѓусебно се мразат и се борат меѓу себе, но одат кон иста цел – уништување на луѓе. Значи, пијаницата опседнат од соодветен демон, генерално, не е блудник, а блудникот ретко е насилен тиранин. А човек кој е обземен од војна и злосторства, опседнат од духот на суровоста, не мора да биде пијаница, блудник или тиранин, туку, на крајот, исходот е ист: уништување на луѓе кои се подложни на страстите.

Сè уште има вистински конзервативци на Запад, но тие се многу малку и целосно маргинализирани. За нив нема место во политиката, ниту во последните редови. Индикативен пример е Ерик Земур, кој на последните претседателски избори во Франција се претстави како жесток католик и француски националист (го зазеде четвртото место): и тој сега ги поддржа варварските акции на Израел во Газа.

Ситуацијата во Русија во моментов е многу охрабрувачка: нашата земја, според современите стандарди, целосно ги зачувува традиционалните вредности, но не го поддржува „антитерористичкиот“ варваризам во Газа. Денеска на нашите ТВ канали имаме откритија за тоа што навистина се случува на планетата, кои тешко се слушаат на Запад, па дури и на социјалните мрежи. Во оваа смисла, Русија е навистина последниот бастион на традиционализмот, кој не се вклопува во рамките на двата столба на глобализмот – „левиот“ и „десниот“. А тоа е надежта за Русија и човештвото – да не ги играат игрите на глобалистичкиот театар на сенки.