Застрашувачка вест од Флорида:Пронајден алигатор со човечки остатоци во челуста

952

Алигатор долг четири метри со човечки остатоци во устата е пронајден во канал во Флорида.

Канцеларијата на окружниот шериф го евтанаизирала животното откако го извадила од водата, но идентитетот на мртвото лице допрва треба да се утврди.

Канцеларијата на шерифот на округот Пинелас објави во соопштение дека мажјакот алигатор бил долг повеќе од четири стапки и бил „хумано“ убиен откако бил изваден од водата во канал во Ларго, пишува Гардијан.

Нуркачкиот тим на шерифот, исто така, извлече човечки остатоци од тој канал.

Сепак, тие не кажаа дали иследниците веруваат дека алигаторот го убил лицето чии остатоци биле во устата на животното.

Џамаркус Булард, кој го пријавил случајот кај властите, опишал дека го видел алигаторот во петокот попладне.

„Фрлив камен кон гаторот само за да видам дали навистина е гатор и се чинеше дека го влече неговото тело – како да се држи за долниот дел од торзото и да го повлече под вода“, рече тој.

Булард потоа го снимил алигаторот со својот мобилен телефон и им го дал на властите.

Инспекторите рекоа дека вршат обдукција на лицето чии остатоци биле пронајдени кај алигаторот за да се утврдат причините за смртта. Идентитетот на починатиот исто така не е утврден, пренесоа официјални лица.

Фаталните напади на алигатори се ретки.

Според онлајн енциклопедијата за животни, Животни од А до Ш, во просек се пријавуваат шест фатални напади на алигатор во САД секоја година.

Повеќе од милион алигатори живеат на Флорида. Во текот на изминатите 10 години, Флорида има просечно околу осум пријавени неиспровоцирани каснувања од алигатор годишно за кои е потребна медицинска помош.