Зад убиството на ММА борецот стои одмазда за случка од пред 2 години? Објавени ФОТОГРАФИИ од напаѓачите

1582

Зад грозоморното убиство на Стефан Савиќ (23) во Дорчол, за кое се осомничени Василије Гачевиќ (23) и Марко Даничиќ (23), стои одмазда за настан од пред две години.

Полицијата трага по двајца осомничени за бруталното злосторство што се случи на 25 февруари во Дорчол на улицата Дунавска. Во јавноста се појавија и видеа каде жртвата Стефан Савиќ трча меѓу автомобили со луѓе по улицата Добрачина, додека двајцата напаѓачи го бркаат, игнорирајќи ги потенцијалните сведоци и камерите за видео надзор.

Савиќ успеа да сврти во улицата Дунавска, но не успеа да мрдне далеку. Пристигнале двајца напаѓачи за кои полицијата се сомнева дека се Даничиќ и Гачевиќ и безмилосно го избоделе со нож. Сѐ се случувало пред очевидци, а дури е повреден и еден млад човек кој се обидел да му помогне на несреќниот Савиќ, инаку српскиот репрезентативец во ММА.

Како што неофицијално дознава порталот Нова.рс, мотивот за ова свирепо убиство е непромислена одмазда, поради настаните од пред две години. Потоа се судрија и Гачевиќ и Даничиќ на едната и покојниот Савиќ од другата страна. Конфликтот се случил во Ада Циганлија, настанала тепачка а потоа Савиќ на еден од напаѓачите му ја скршил вилицата.

Наводно, Гачевиќ и Даничиќ веќе се обиделе да му се одмаздат на Савиќ, но не успеале бидејќи бил претпазлив. Дури и кобната вечер тој веројатно немаше да се појави во клуб на Дорчол да знаеше дека таму се неговите ривали. Ниту напаѓачите не знаеле дека таму ќе го пречекаат Савиќ, но веднаш тргнале кон него. Во првиот момент успеал да побегне и настанала потера која завршила крваво на улицата Дунавска.

Foto: MUP Srbija