Директор во СЗО: Незамисливо е САД да излезат од СЗО

36

Излезот на САД од Светската здравствена организација е незамислив, изјави помошникот генерален директор за општ менаџмент при СЗО, Стјуарт Сименсон.Тој истакна дека САД и СЗО се „поврзани од самиот почеток“.

„САД, барем од 1902 година, се лидер на глобалното јавно здравје и не можам да замислам ситуација во која САД нема да бидат дел од СЗО и да придонесат за СЗО, како што тоа го прават сега – нагласи Сименсон за Си Ен Ен. Тој потенцираше дека САД и другите членки го основале СЗО.„СЗО имаше корист од големата несебичност на американскиот народ и речиси непроценливата техничка поддршка“, додаде Сименсон.

Изјавата на Сименсон доаѓа речиси една недела откако американскиот претседател Доналд Трамп испрати писмо до СЗО, во кое се заканува дека засекогаш ќе го прекине финансирањето на таа организација и ќе ги повлече САД од неа, доколку не се обврзе дека „суштински ќе се подобри во следните 30 дена“, потсетува „Политико“.

Извор:МИА