Дејвис е летен приоритет

86
epa10323555 Michy Batshuayi (L) of Belgium in action against Alphonso Davies of Canada during the FIFA World Cup 2022 group F soccer match between Belgium and Canada at Ahmad bin Ali Stadium in Doha, Qatar, 23 November 2022. EPA-EFE/Ronald Wittek

Репрезентативецот на Канада и стандарден првотимец во дресот на актуелниот шампион на Германија, тимот на Баерн (М), Алфонсо Дејвис, е дефиниран како летен приоритет од страна на раководните лица на шпанскиот гигант Реал (М). Челниците на „кралскиот клуб“ се убедени дека офанзивниот бек ќе ја добие потребната дозвола за да се пресели на „Сантијаго Бернабеу“ доколку официјалната понуда не биде помала од 65 мил. евра.